Да поприказваме за доматите - 2017

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнениеот prijatel62 » Сря Авг 09, 2017 6:38 pm

Добре, Пътешественик го зная и при мене той отпада. Другите ще ги разгледам подробно. Какъв брой правят на китка приблизително?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
Аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот prijatel62 » Сря Авг 09, 2017 6:43 pm

maranta, за такива домати явно си турнала яки колове ;)
Аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот prijatel62 » Сря Авг 09, 2017 6:45 pm

МГХ, представям си каква пъстра салата става от всичко това червено, жълто, тъмно и розово при тебе :stiskam:
Аватар
prijatel62
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Краси Лазаров » Сря Авг 09, 2017 8:09 pm

prijatel62 написа:Добре, Пътешественик го зная и при мене той отпада. Другите ще ги разгледам подробно. Какъв брой правят на китка приблизително?

Пътешественик го взех защото завръзвал и при високи температури,като вкус прилича на Розов идеал,но по отношение на завръза не видях това което очаквах от представянето.
Аватар
Краси Лазаров
Виенско кафе

Години: 54

Мнениеот Нешев » Сря Авг 09, 2017 10:23 pm

MotacillaAlba написа:Браво на Ким и Prijatel62 за успехите! Със здраве да си хапвате!
Това със содата - защо? Може би не се е била разтворила добре - или по-голяма концентрация? Аз съм пръскала и стурин и вечер и няма щети от това.

Нешев, какъв сте "зоркий глаз", как видяхте каналите на листоминиращите мухи! Как се отличават канали на мухи от тези на молец? И аз имам, приличат на тези на Ким.
Моето увяхване е по-различно от това на твоята снимка. На нея листата изглеждат твърди и сухи, а моите са меки, увиснали надолу, имат смачкан вид. Всяка година ми се случва по някой и друг корен и ако бях открила оцветяване на проводящите тъкани, щях да съм сигурна, че е фузариум. Но няма. Четох някъде, че когато коренът е с недостатъчно власинки, се предполага кореново гниене, т.е. наличие на почвени патогени, което е факт при изскубаните. Върху 2-3 домата, откъснати от тези болни корени, на напуканите места след седмица се появи бяла плесен. Ще продължавам да го изследвам, това "добиче" какво ще се окаже....

Разликата в каналите на мухите и молеца са, че тези на мухата се кръстосват и пресичат често. Общо взето ларвите на мухата са с по хаотични движения от молеца, а и на молеца каналите са малко по удебелени.
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
Нешев
Kъсо кафе

Години: 27

Мнениеот kim » Сря Авг 09, 2017 10:35 pm

До сега съм нямала проблеми с молец, надявам се и да нямам :stiskam:
Виждала съм на снимки какви поражения прави /май дупки в домата/ но за сега не сме се засичали с него,
надявам се и да не се :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi
Аватар
kim
Чист кофеин

Мнениеот МГХ » Сря Авг 09, 2017 11:27 pm

prijatel62 написа:МГХ, представям си каква пъстра салата става от всичко това червено, жълто, тъмно и розово при тебе :stiskam:

:daaa: :ieeee:
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 62

Мнениеот Димана » Съб Авг 12, 2017 6:01 pm

Краси Лазаров написа:
prijatel62 написа:
Димана написа:M.г. взех семена от един сайт https://hobi-semena.com/domati.html. Хийтърингтън пинк е сорта.
За пръв път отглеждам разсад, догодина ще опитам пак. :stiskam:

Интересни домати има тука :o Де да можех да им позная вкуса по картинката :ufff:

Чети описанието на сорта,там където пише вкус търси отличен и съответно си харесай домата по форма и цвят. Взел съм от този сайт десетки сортове и всичко отговаря на описанието,но имай предвид,че вкуса на всеки е субективен. Изключително са коректни.

Наистина са коректни. Калико ме посъветва по този начин да избирам семената. Имат почти 100 % кълняемост дори при аматьори като мен. Единствено Розов мед се поизложи. По еднакъв начин съм се отнасяла към всички семена, обаче тези не мръднаха от 15 см. Какво сбърках, какво стана...Садих ги такива директно, умряха безславно. Най-доволна съм от вкуса на Хийтърингтън пинк, Фаворит и Севрюга.
Аватар
Димана
Кафе машина

Години: 52

Мнениеот alys » Съб Авг 12, 2017 11:37 pm

Димана, нещо си сгрешила. И на мене ми се е случвало нещо да не се получи, но обикновено давам втори шанс (на растенията и на себе си) и понякога си разбирам грешката. Розов мед връзва добре дори в жегите, въпреки крехкия си вид.
Тази година е първата откакто градинарствам, когато бера презрели домати от градината по това време. При нас е суша, топло е и на доматите добре им се отразява. В оранжерията Розова магия се представя повече от отлично, в градината също е навързала по три големи домата на първа китка, връзва и нагоре (без градушката сигурно щеше да е още по-добре). Момини сълзи също добре се развиват (само в оранжерията садих) и са много вкусен домат. Пообърках кой кой е в оранжерията, но мисля, че и Трапезица е много вкусен. Хъни муун ми хареса също, но ще се придържам към директните сортове. Мина време, докато свикна с ципата на Ръгби. Но пък е вкусен и също добре връзва. Без да искам засадих и в градината, та имам впечатления и оттам.
Аватар
alys
Кафевар/ка/

Години: 53

Мнениеот Светката » Пон Авг 14, 2017 8:24 pm

Димана и ние имахме мн.едри домати.Розовите домати - всички са супер вкусни.
Изображение
Супер на вкус,много родовит,издръжлив и неподатлив на болести но има един недостатък.Грозен домат е.
Харесвам Розов идеал и Червен идеал.Техните качества най-ми допадат и отговарят на моя капризен избор
Усмихвай се често.
Това не ти струва нищо,
но ефектът е неизмерим!

Очите ти излъчват топлина,светлина и други комунални услуги.
Аватар
Светката
Баш кафе майстор

Мнениеот MotacillaAlba » Пон Авг 14, 2017 8:54 pm

Нешев, благодаря за отговора.
Разрових местата на изсъхналите домати и от всяко място изкопах ларва на златка.
Чудя се, могат ли те да са причината, или са следствието... доколкото зная те ядат гниеща растителност и не закачат здрави корени, т. е., предполагам че са там заради гниене в корените, а не че те са причина за щетите, но не съм напълно сигурна.
MotacillaAlba
Двойно кафе

Мнениеот kim » Пон Авг 14, 2017 9:07 pm

Не е ларва на златка, а на майски бръмбар. Те се хранят с жива тъкан

Изображение
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi
Аватар
kim
Чист кофеин

Мнениеот MotacillaAlba » Пон Авг 14, 2017 9:33 pm

Браво Ким, как си го хванала на местопрестъплението!
Ще види той нанесен какво го чака!!!
MotacillaAlba
Двойно кафе

Мнениеот Димана » Пон Авг 14, 2017 9:45 pm

Светка, наздраве. Важно е доматките да са вкусни като салата на ракийката, независимо колко са тежки и красиви. :nazdrave:
Аватар
Димана
Кафе машина

Години: 52

Мнениеот Нешев » Вто Авг 15, 2017 1:30 am

Аз пък доста щети понесох от ларвата на зимната нощенка, или още сив червей.Добре, че реагирах на време иначе са много гладни тия гадини.Ползвах по евтина алтернатива на би58 която е Данадим.
Вкарах го чрез капковото и си реших проблема.Ето и няколко снимки.
Изображение
Изображение
Тук една сама се беше хванала в капан от лакомия, иначе може лесно да се открият като се разкопае в близост до засегнатото растение на дълбочина 5-10 см.
Изображение
Най- съвършените и цивилизовани хора са тези, които работят през целия си живот, произвеждат много повече, отколкото биха могли да консумират, и са щастливи от това...
Аватар
Нешев
Kъсо кафе

Години: 27

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци