Какво сготвих днес

Изкушения за лакомници и гурмани.

Re: Какво сготвих днес

Мнениеот Виола » Сря Яну 20, 2010 6:41 pm

И аз съм на фаза супи
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот 5ia » Сря Яну 20, 2010 7:01 pm

А това по кекса шоколад ли е? Аз си имам една обикновена рецепта за кекс - обикновена, за да няма какво да объркам. Но все се чудя ако сложа парчета шоколад дали ще може да се обече :hmmm:
Аватар
5ia
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 45

Мнениеот Satori » Сря Яну 20, 2010 7:09 pm

5ia написа:А това по кекса шоколад ли е? Аз си имам една обикновена рецепта за кекс - обикновена, за да няма какво да объркам. Но все се чудя ако сложа парчета шоколад дали ще може да се обече :hmmm:

Според мен е кексова смес, но с какао. Ако сложиш парчета шоколад, ще може да се опече, но е желателно да са по-малки.
Satori
Баш кафе майстор

Мнениеот 5ia » Сря Яну 20, 2010 7:13 pm

Бяхме си купили готов кекс на парчета. Ама с много шоколад! Самият кекс почти черен, и отделно се усещаще , че отгоре има парчета шоколад. Предполагам, че така беше печен, защото около шоколада нямаше образувана коричка. И все ми се иска да направя нещо такова.
Аватар
5ia
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Satori » Сря Яну 20, 2010 7:17 pm

5ia написа:Бяхме си купили готов кекс на парчета. Ама с много шоколад! Самият кекс почти черен, и отделно се усещаще , че отгоре има парчета шоколад. Предполагам, че така беше печен, защото около шоколада нямаше образувана коричка. И все ми се иска да направя нещо такова.

Няма причина да не се изпече. Проблемът в домашни условия е да не са прекалено големи парчетата, щото иначе потъват.
Satori
Баш кафе майстор

Мнениеот 5ia » Сря Яну 20, 2010 7:24 pm

Може би ако се овалят в брашно, няма да потънат. А моята форма е същата като на снимката - и ако потънат, ще се окажат тъкмо отгоре :hmmm:
Аватар
5ia
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Satori » Сря Яну 20, 2010 7:30 pm

5ia написа:Може би ако се овалят в брашно, няма да потънат. А моята форма е същата като на снимката - и ако потънат, ще се окажат тъкмо отгоре :hmmm:

Ми то пак зависи колко са големи. За да са оваляни в брашно, трябва да са мокри - т.е. да полепне по тях брашното. Ама ако са прекалено мокри, тогава брашното се мокри много и се обезсмисля овалването. Ако са твърде големи, тогава силата на тежестта ще надделее над съпротивлението, което се постига чрез овалване в брашно - за разлика от един стафиди например. Наистина, ако паднат на дъното може при обръщането да са отгоре, ама става въпрос, че ако са големи не е гот. Мисля си че някъде с размери макс 0.5 х 0.5 см са добре :?:
Satori
Баш кафе майстор

Мнениеот lusien » Сря Яну 20, 2010 8:25 pm

Това наистина не е шоколад, просто съм сложила в част от сместа какао. Но, аз правя кекса и по още един начин... Кекса си е съвсем обикновен, какъвто всички предполагам знаят да приготвят. Единственото, което е по-различно, че преди да изсипя сместа във формата слагам нарязани на кубчета две шоколадови вафли "Боровец" /и отвън с шоколад/. Парченцата не трябва да са много големи, около 1х1 см. Аз разрязвам вафлата първо по дължина и после режа на кубченца. Така приготвен кекса е не само вкусен, защото шоколада се е разтопил, а вафличките хрупкат приятно, но и все пак е малко по различен :dovolen:
Изображение
Аватар
lusien
Дълго кафе

Години: 38

Мнениеот Bi_ » Сря Яну 20, 2010 8:28 pm

Това е интересно,ще го пробвам
Аватар
Bi_
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот lusien » Сря Яну 20, 2010 9:04 pm

Пропуснах да кажа, че когато слагам вафлите не правя смес с какао, защото като се разтопи шоколада от тях кекса отново става шарен :dovolen:
Изображение
Аватар
lusien
Дълго кафе

Мнениеот rosti » Чет Яну 21, 2010 2:55 pm

Кюфтенца с доматен сос
салатка от китайско зеле, моркови и риба тон
гофрети с домашно желе от дюли
"Аз поисках и дъжд заваля.
Не ме гледай със укор в очите!
Запомни! Аз обичам дъжда.
Той единствен скрива сълзите!"
Аватар
rosti
Кафе с мляко

Мнениеот Titi » Чет Яну 21, 2010 3:13 pm

Снощи сготвих, нищо, че се бях наканила да не го правя. То не е точно готвене, щото вечеряхме само салата и препечени филийки намазани с масло и мед /моите без масло :D /. Та салатата - зелена салата, домати, краставици, царевица, пресни гъби на тънки резенчета, пилешко филе задушено в масло, нарязано на ситни кубчета, пармезан, сол и зехтин. За по-леко преглъщане имаше и домашна ракия в количество колкото да се разширят кръвоносните съдове, а на мен да ми се доспи :D .
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/
Аватар
Titi
Чист кофеин

Години: 52

Мнениеот lusien » Чет Яну 21, 2010 3:42 pm

За обяд:
Салата от прясно зеле с моркови
Изображение
и постен ориз
Изображение
Изображение
Аватар
lusien
Дълго кафе

Мнениеот bouquet » Пет Яну 22, 2010 2:32 pm

Снощи бяхме озверели от глад и си взехме готова пица. А днес сме на пилешки воденички с ориз и портокали за десерт.
Търся добри хора
Аватар
bouquet
Чист кофеин

Мнениеот 5ia » Пет Яну 22, 2010 5:17 pm

Днес направих боб в гювеча. И във фурната, разбира се! Много обичам като е студено, да готвя така. Става ми едно уютно.....
Аватар
5ia
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Готварство