Рози - наши, български!

Re: Рози - наши, български!

Мнениеот Мария Николова » Пет Окт 06, 2017 1:28 am

Има разлика към кого адресираме името на розата.
Ако е към персонала на УБГ, подходящ е вторият етикет.
Ако е към посетителите, ето една идея.

Изображение
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 75

Мнениеот renimoss » Пет Окт 06, 2017 8:28 am

Защо да се оформят лентите твърде сложно? Те така и така са относително нетрайни, може да паднат при резитба или да се заровят в земята ако са сложени ниско. А и като стане храстът по-голям кой ще се боде да ги чете? Не е ли по-добре да помислим за по-така оформление на големите табели, които ще са пред/до розите, където ще има повече информация. Аз си представям кът с розите, където има малки табелки тип забиващи се пред самите рози, които указват сорта и селекционера + една по-голяма за целия кът, където да има повече информация за селекционерите, розите, спонсорите (поне hobbykafe с лого и т.н.).
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот gospodinov » Пет Окт 06, 2017 8:46 am

При мен изображението не се вижда..... :hmmm:
Аз си мислех по скоро за лентички/табелки каквито разсадниците слагат на растенията, обозначавайки вида и селекционера.

Изображение

На тази снимка има и от двата вида.

А такива , който да се сложат до растенията, в УБГ или другаде, може би трябва да си бъдат по големи и видими.

Изображение

Рени съгласен с теб, че няма нужда е нещо сложно и натруфено, н все пак хората, които се занимават с дизайн имат много повече "око" за тези неща.
Вторият вид, който е като табелка предразполага и да се сложи снимка на розата, както първият, показан тук.
Изображение
Примерно може да съдържа името на розата, селекционера, и че се разпространява от форум Хобикафе.......отзад да има няколко изречения...само, че може би ще струва скъпо :hmmm:
Забелязал съм, че подобни табелки могат да си останат на розата и няколко години, ако печата е УВ устойчив.
Хубаво ще бъде(според мен), тези рози да не се разпространяват като безименни а да се вижда, че са Българските рози...
Ама това са само предложения, затова сме форум, всеки да предложи и да се реши.
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47
Местоположение: Берое, Железник, Иринополис, Августа Траяна, Боруй, Ески Заара, Верея, Стара Загора

Мнениеот bell » Пет Окт 06, 2017 12:11 pm

renimoss написа:Важно е да успеем да се разграничим от комерсиалната страна, тъй като веднага злите езици биха ни обвинили (поне мислено, а и не само) в печалбарство. Нямам предвид сумата, която ще платим за розите сега, това са реалните разходи за размножаването на тези растения.

Много точно :daaa:
Господинов, аз не виждам смисъл от тези търговски табели и допълнително усложняване. Тези етикети са красиви и тяхната цел е в търговските мрежи клиентите да виждат какво купуват, а не само надпис с две клечки. Снимката продава знаеш :dovolen: а, ние не развиваме търговска дейност, нито ще я продаваме из вериги.
Розите се купуват във форума и няма значение дали етикетите ще са на ситопечат или на ръка написани. Те са удобни само човек да не обърка розата. Често с времето се късат или закопават, а големите със снимките изобщо не ползвам в градината :dovolen:

Вероятно трябва да се помисли само в посока за табелите в четирите ботанически градини където ще се засадят розите и как да бъдат оформени.

Жалко, не съм влизала в периода, когато е вървяло записване за първите две рози, но ще следя, ако пролетта има още или другата есен ще се запиша.
Ще се постарая да ги отглеждам и ще опитвам да ги вкоренявам или раздавам резници. Най-силното популяризиране и разпространение е тук във форума. Всичко останоло е допълващо.
Тези рози не са, като Цветелина Романтика, от която резници не бих дала. Мейланд отделят сума от продажбите за благотворителност и е хубаво всеки, който я иска да си я купи.
Тъй мисля аз :dovolen:
Аватар
bell
Кафе машина

Мнениеот gospodinov » Пет Окт 06, 2017 12:48 pm

Bell напълно съм съгласен и подкрепям всичко написано то теб.
Моята идея беше, с тези надписани ленти или табелки да повдигнем нашето и самочувствието на бъдещите собственици на розите, и отдалече да се вижда, че това са българските рози.
Да не с просто някакви рози, безименни,.........
Друг е момента дали няма това да е скъпо удоволствие и да се оскъпи излишно самата роза.
Това ми е мотива.......затова искам всички, които това ги вълнува да споделят своето мнение и като форум да решим как да бъде.....
Нещо такова съм си мислил, набързо нахвърляно

Изображение
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Местоположение: Берое, Железник, Иринополис, Августа Траяна, Боруй, Ески Заара, Верея, Стара Загора

Мнениеот firefly » Пет Окт 06, 2017 3:29 pm

Ако решите да останат лентичките, аз ще се радвам да помогна за дизайна. В свободното си време често се занимавам с такива неща и за мен ще е удоволствие + много ми хареса дадения пример за Black Caviar - много стилно и много на място - бих пробвала да направя нещо в този дух! :)
Аватар
firefly
Kафенце

Години: 28

Мнениеот gospodinov » Пет Окт 06, 2017 6:44 pm

Благодаря firefly, ако стигнем до решението да ги правим на ситопечат, ще се възползваме от твоето любезно предложение. :tzvetentze:
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот renimoss » Пет Окт 06, 2017 9:10 pm

На мен предложената лента от Господинов много ми харесва - има символика в нея и синтезирана информация, а иначе е семпла и няма комерсиален елемент.
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот gospodinov » Съб Окт 07, 2017 5:33 pm

Ето как би изглеждала, примерна табелка за Българските рози:

Изображение

И не ми се смейте много, все пак съм тотален аматьор :oops: :D
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Съб Окт 07, 2017 7:12 pm

Безупречен проект, Динко! :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот gospodinov » Съб Окт 07, 2017 7:35 pm

:sbow: :sbow: Благодаря Мария. :tzvetentze:
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот gospodinov » Съб Окт 07, 2017 7:53 pm

Качвам я отново, че в предната картинка има правописна грешка (срам :oops: :oops: ) а вече не мога да я сменя.
Изображение
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Мария Николова » Съб Окт 07, 2017 8:52 pm

Динко, не в копията, а само в оригинала на проекта можеш да промениш каквото трябва. :sdaaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Мнениеот gospodinov » Чет Окт 19, 2017 4:32 pm

Ето на Пинк Еден колко семпъл и издържан етикет

Изображение

Така го виждам на бг. розите.
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Dewina » Съб Окт 21, 2017 8:16 am

Най-старият разсадник за рози в Германия Schultheis ,създаден през 1868, предлага u порцеланови етикети за сортовете рози. Цена 7 Euro и изглеждат така (Foto). Не се напукват u избеляват от студ и жеги, връзват се към стъблото на розата.
Смятах и за двата сорта на професор Стайков да си поръчам подобни - да проуча къде в България могат да се изработят.

Изображение .

А за етикет на сорта преди саденето - мисля, че последното предложение на gospodinov е добро. :daaa:
„Някои хора търсят красиво място. Други правят своето място красиво.”
Аватар
Dewina
Кафевар/ка/

Години: 51

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси