Розите на ТАНТАУ, без които не можем

Re: Розите на ТАНТАУ, без които не можем

Мнениеот gospodinov » Сря Ное 29, 2017 6:39 pm

Calico, Тантау от 1985 г. е продадена на Евърс, просто са запазили името. Цитат от темата за селекционерите:
"През 1985 г. Mathias Tantau продава семейния бизнес на Ханс-Юрген Еверс (1940-2007 г.), който се е присъединил към компанията през 1963 г. От 2000 г. насам синът на Ханс Й. Евес, г-н Кристиан Евърс, ръководи компанията заедно с баща си."
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47
Местоположение: Берое, Железник, Иринополис, Августа Траяна, Боруй, Ески Заара, Верея, Стара Загора

Мнениеот calico » Сря Ное 29, 2017 6:57 pm

Не знам, объркани са ми.
тази роза от 2007 е регистринана с автор Евърс, а от 2016- Тантау
и кодовия номер е с името на Тантау :hmmm:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Години: 65

Мнениеот Натали-Я » Сря Ное 29, 2017 9:20 pm

calico написа:Гледам в Миролюбово има една роза на Тантау - Ирина. Чаен хибрид е ;) http://oakplants.eu/irina.html

Изображение

Всъщност розата е на Еверс, ма май Тантау е купил правата. Рускините пишат, че е за масиви, и на сайта на Тантау се препоръчвало на 1 кв.м да се садят 5-6 храста :shock:
мисля с три напролет това да го опитам :hmmm:

Ани! Моята Ирина от първата директна поръчка на Devina от Tantau. Нисичко храстче, така и не нараснало повече от това, което е на снимката. Цъфнала е пролетта с огромни плоски цветове четири на брой и до там. Но цветовете са обещаващи. Жълтото е като краве масло, има перлена нотка

Изображение

Изображение
Аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнениеот calico » Сря Ное 29, 2017 11:22 pm

Натали, много важна информация, благодаря ти
ще я следя тая роза при теб и след това ще решавам.
стана ми интересно това че едва ли не е създадена специално за масиви.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Години: 65

Мнениеот dar » Пет Дек 29, 2017 12:37 pm

Калико, моята Ирина е също от първата директна поръчка на Тантау. Тръгна най-зле, затапен от всякъде. Много бързо се съвзе и сега гони 1,20-1,50 височина. Цъфти както казва Наталия-я, само, че имаше повече цветове. Много съм доволна за първа година.
dar
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Di_Va » Нед Дек 31, 2017 3:26 pm

Натали-Я написа:Изображение...
Това е Eisvogel Тантау 2016 Чайно-хибридна. От директната поръчка от Тантау, за което благодаря Девина...

Натали, струва ми се, че ти имаш първата Eisvogel във форума, можеш ли да кажеш повече за тази роза? Не знам как, но ми е влезнала в главата и се чудя дали да си я поръчам :hmmm: притеснява ме това, че е чаен хибрид...
Di_Va
Кафе машина

Години: 54

Мнениеот Натали-Я » Пон Яну 01, 2018 3:44 pm

С удоволствие.
Изображение

Изображение

Изображение
Eisvogel.
Тази роза е съвсем, съвсем нова. Пусната е на пазара в 2016г. Eisvogel е кръстена ето на това пиле-Земеродно синьо рибарче. Това пиленце, с две думи, е страшно необичайно. Способно е през зимата да пробива с клюна леда, да се гмурка в водата, да плува в ледените води и да лови малки рибки.
Изображение
Пиленцето си има необичаен цвят по гърдичките си, точно този цвят има и розата в вида на капка в средата.
Намирам тази роза за нещо съвсем особено , роза с изумително сложен цвят. Този особен цвят, който присъства в пилето, не знам как да го нарека този цвят(оранжево-меден-сияещ?), излъчва топла светлина, която е обградена от лилаво-розава прохлада. Цвета е голям, много е траен. точно 5 дни се радвах на първото цвете, след това започна да остарява по много изискан начин, Лилаво-розаво се превърна в бледо-перлено-розаво, а онзи характерен пилешки цвят се разлял по целият център. Имаше и аромат. Храстчето не е нараснало кой знае колко, това което е на снимката. Но като поразрових за отзивите, а те са много малко, нали е нова розата, всички пишат едно и също-храстчето не е нараснало повече от 60 см. Само една жена от Виена струва ми се, е написала, че нейното Рибарче е повече от един метър. В Rozebook я дават до 1,20м. Мисля, за първата година Рибарчето се представило много добре. Е, нямаше бурен старт, като например, Cinco de Mayo, която от май до края на ноември тръгнала да цъфти като тригодишна роза, но и не можем да очакваме от ЧХ цъфтеж като на флорибунда. Аз не обичам кой знае колко ЧХ заради есенен слаб цъфтеж, ЧП, голи крака през есента, но цвета на розата ме пленил. Eisvogel имаше три цъфтежни вълни, както и се полага на ЧХ първата е на снимката, втората и третата след това в промеждутъка на 2-3 седмици по още някое друго цвете. Доволно съм, че купих тази роза. С удоволствие ще наблюдавам как ще се развива тази година . И ако Tantau продължи селекциите си в тази насока на сложните и необичайни цветове-ще се остане в лидерите на розопроизводителите още много-много време, по моето скромно мнение.
Аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнениеот gospodinov » Пон Яну 01, 2018 4:17 pm

Една снимка и от мен на Eisvogel

Изображение

И моят е от поръчката от Тантау, но есента минаваше метър.
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Местоположение: Берое, Железник, Иринополис, Августа Траяна, Боруй, Ески Заара, Верея, Стара Загора

Мнениеот Di_Va » Сря Яну 03, 2018 11:51 pm

Много, много благодаря за подробния отговор! :liubov: Ще видя, дали ще устоя на изкушението да вземам растения, за които знам, че няма да имам време...
Di_Va
Кафе машина

Години: 54

Мнениеот Dewina » Пон Фев 19, 2018 8:57 am

Soul® - "Роза на годината 2018"

"Немското дружество на любителите на розaта на малка церемония връчи наградата "Роза на годината 2018" на изключително силния и великолепен сорт Soul®.
Soul® има право да носи титлата тази година - цъфти в пурпурно-лилаво и мирише интензивно. Цветята са носталгично надиплени и растенията са много здрави. Soul® вече е награден с ADR, най-строгия тест за роза в света."
https://www.rosen-tantau.com/rose-soul/

http://prikachi.com/images.php?images/959/9268959u.jpg
„Някои хора търсят красиво място. Други правят своето място красиво.”
Аватар
Dewina
Кафевар/ка/

Години: 51

Мнениеот elmaz » Пон Фев 19, 2018 10:47 am

Ей, няма справедливост на тоя свят :hihihi:
Толкова я харесах Соул, когато поръчвахме и не я поръчах :glupav:
Сега ми харесва и Рибарчето...
Започвам да им търся място.
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот gospodinov » Пон Фев 19, 2018 12:40 pm

При мен не е показал все още на какво е способен, но част от вината е и моя, защото го местих миналата година.
Тая година ще го наблюдавам, дано да ме опровергае.
Изображение
Аватар
gospodinov
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот dar » Пон Фев 19, 2018 3:23 pm

Розата Soul е в моята градина от есента на 2016 и миналото лято ме радва изключително много. Направи чудесно храстче. Тази година се каня да показвам снимки :stiskam: .Благодаря ти Господинов, че ми я препоръча.
dar
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Натали-Я » Пон Фев 19, 2018 5:33 pm

elmaz написа:Толкова я харесах Соул, когато поръчвахме и не я поръчах :glupav:

Може би Dewina ще направи поръчката пак? Аз бих се наела да списвам таблицата...
Аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнениеот Тутти » Пон Фев 19, 2018 10:41 pm

Изображение
Това е моето малко Рибарче (Eisvogel) от миналото лято от поръчката на Dewina. Сега очаквам още повече от него.
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси