Вкореняване на рози от резници

Re: Вкореняване на рози от резници

Мнениеот лалесъм » Пон Ное 20, 2017 7:20 pm

Грийни, благодаря ти, напълно ти се доверявам :tzvetentze:
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот greeneyed » Пон Ное 20, 2017 7:26 pm

Ако ги заложиш през юли, като вземеш резници от цъфтяли клонки, поливаш достатъчно през лятото, можеш да разчиташ по-бързо да имаш цъфнали рози- още през следващото лято. Ама на мен тогава хич не ми е до резници, затова сега като орежа розите, залагам някои фръцли и са готови за преместване чак на другата есен. :daaa:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

Не искайте много – не можете да му платите цената.

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнениеот лалесъм » Пон Ное 20, 2017 7:46 pm

до сега успешно съм залагала през септември
първите ми опити бяха през късна есен и не са ми се получавали, но причините за това могат да са различни :nod:
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот незабравка » Пон Ное 20, 2017 9:51 pm

greeneyed написа:Ако ги заложиш през юли, като вземеш резници от цъфтяли клонки, поливаш достатъчно през лятото, можеш да разчиташ по-бързо да имаш цъфнали рози- още през следващото лято. Ама на мен тогава хич не ми е до резници, затова сега като орежа розите, залагам някои фръцли и са готови за преместване чак на другата есен. :daaa:

Благодаря,Грийни,Лаленце! :tzeluvka: И аз съм вкоренявала юли и август ,но ноември ще ми е за сефте. :dovolen:
Разсадник
Изображение

http://www.nezabravkaflowers.com/index.html

Светът е оцелял,защото се е смял!
Аватар
незабравка
Кафе машина

Години: 46

Мнениеот zeleno » Вто Ное 21, 2017 9:18 am

и аз , тази есен , наслагах резници
половината са под бутилки , другите под тротоарни плочки
да видим какво ще излезе :stiskam:
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот bell » Вто Ное 21, 2017 9:32 am

zeleno написа:и аз , тази есен , наслагах резници
другите под тротоарни плочки
да видим какво ще излезе :stiskam:

:shock: гОрките! Бял ден няма да видят :hihihi:
Аватар
bell
Кафе машина

Мнениеот mileni » Вто Ное 21, 2017 10:30 am

Фани,непременно да споделиш ,за тези изпод плочите.Може и да си казала,но не съм прочела.Как точно ги залагаше под плочката?
Аз съм залагала и напролет,след подрязване.Единствено Леонардо се вкоренени.Направо полудя,есента го изпратих на розенопристрасна душа.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771
https://picasaweb.google.com/1017633711 ... 448/201502
Аватар
mileni
Кафе машина

Години: 52

Мнениеот maranta » Вто Ное 21, 2017 10:44 am

Не съм Фани :angel2: , но доста често го практикувам това слагане на част от плочка или камък до корена, за да задържа влага :stiskam:
Заложих сега и няколко резника без бутилки, под наклон и затиснах с камъни(само зеленичкото от клечките се вижда). Нямам дълъг опит с вкореняване на рози, но мисля, че няма разлика в успеваемостта с вкоренител и без. А да, при мен по-добре се получава с есенните резници. :daaa:
Правя го това с камъните редовно, при всякакви цветя, особено лятото, то не смогвам изобщо да наваксам с поливането на новозасадени цветя и така си помагам/спестявам разхождането на лейката :P
Аватар
maranta
Кана кафе

Мнениеот Натали-Я » Вто Ное 21, 2017 10:58 am

И аз наслагах резниците. Миналата година заложих резниците точно по това време. Изглежда, както хубаво се изразила една съфорумчанка, търсих коя да й цитирам името, но не открих: "Те се грижат сами за себе си, нямат нужда от поливане". Без да се хваля, а изключително за протокола успехът ми беше за едни, като за Super Trouper 100%, . Augusta Luise 100%, Crown Princess Margareta 90%. За останалите резници-50%. Тук може би има значение дебелината на клонката. Тези, които са били приблизително 5 мм са си прихванали 100%, видимо под 5 мм по малко.Или самата способност на определен вид роза към вкореняването.
Сега почвата още не изстинала, а е и доста влажна. Сложих резниците под палатката, завити с найлон на пъпчици. Найлона опънат на отлично огъващите се дренови и лескови клони. От тях правим дъги-опори за палатката. За тази цел ММ беше специално командирован в гората.
А сега тънкостите. Веднага да кажа, прочетох тези препоръки. Не е мой патент. Не помня къде. Може би и на този форум, може би някъде в Интернет. Важното че действа и може да бъде от полза.
Изображение
Клонката трябва да бъде не по тънка от3мм. С три пъпки. Всички листа късаме и оставяме само горното. Почвата прекопаваме добре, тя трябва да е добре дренираща излишната влага. Смесваме я с пясък, пепел, прегоряло гюбре(мисля в случая наличието на гюбрето е супер важно. Идват студове, гюбрета ще поддържа земята по-топла, резенчето бавно но сигурно ще се вкоренява ). Количеството шепа на км.метър. Правим дупка с шило (мисля така се нарича това много удобно нещо, с което садим пипер).И я запълваме с чист промит пясък. Поставяме клонката с отрязан край както е показано под наклон. Отрязаното под ъгъл дъно да легне точно на пясъка. И най-важното. Втората пъпка да е точно на нивото на земята. Като и да има оставената дупчица за събиране на влагата. Не уплотнявам. Просто поливам обилно с вода, в която слагам няколко кристала калиев перманганат. Мисля, това е важно. Калиев перманганат ще убие вредните за клонка бактериите. Като не говорим за стерилност, нали. На едно листче пиша названието на розата, слагам в найлонов плик и плика връзвам за дряновата дъга-опора. След това завиваме с найлона . Притискам краищата на нейлона с камъчета към земята. И до пролетта. Миналата есен сложих да се вкореняват по този метод 22 клонки от Minerva.Как да изхвърля това нещо? Грехота.
Изображение

Изображение
И са си прехванали всички. Ама всички. Но късна ненадейна слана ги уби, до една. Всичко почерняло и край. Другите резенчета под палатките завих тогава, но тези на Minerva не знам защо пропуснах и...
По моите наблюдения, шишето е по добре от стъклен буркан. Пролетно време през деня слънцето е силно-отвиваме капачката, а през ноща още е студено-завиваме капачката.
Но вот племенницата на мъжа ми, която заразих с розАвата болест, вкоренява и то много успешно по следен начин. Боцка там както и къде й дойде и не захлупва с нищо въобще. Всичко й се прихваща. Има такива хора.
Аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

Мнениеот mileni » Вто Ное 21, 2017 12:18 pm

Маранта,благодаря за отговора!
Наталия,беше ми интересно и полезно да прочета твоя начин,благодаря!
Аз също успешно съм вкоренявала,без захлупване.
Есента е по-успешно вкореняването при мен.
Миналата есен Зеленко раздаде на РД на форума резници от Бриз парфюм и се вкоренени добре,цъфна,порасна.
Моите впечатления са,че по-тънички резници се вкореняват по-успешно,от дебели такива.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771
https://picasaweb.google.com/1017633711 ... 448/201502
Аватар
mileni
Кафе машина

Години: 52

Мнениеот Тутти » Вто Ное 21, 2017 3:47 pm

Натали-Я, точно навреме и точно както ми е нужно, е това споделеното от теб. Бях се отказала да правя вкореняване на резници, а сега ще го правя точно по този начин и чувствам, че този път ще успея. Много ти благодаря за илюстрацията, съвсем ясно. Може да звучи нелепо, но хич не ми се получава с резниците, ще сменя и мястото. Може и в това да е била причината.
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот zeleno » Вто Ное 21, 2017 4:40 pm

тя Бриз-а си е такава ;)
лесно се вкоренява
идеята за под плочка / камък / е да се задържа влагата :daaa: , както вече е написано
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот bell » Вто Ное 21, 2017 5:30 pm

Шега, Фани :lol: ама, много готино ми прозвуча, това- под тротоарни плочки :lol: Хайде дано ти се хванат :stiskam:

Тутти написа: Много ти благодаря за илюстрацията, съвсем ясно. Може да звучи нелепо, но хич не ми се получава с резниците, ще сменя и мястото. Може и в това да е била причината.

Няколко години вкоренявам успешно е и загуби има. Миналата реших по препоръки, престаравайки се да пробвам и на по-сенчесто и влажно място от рамблера на Остин за другарчета с идеята да тръгнат уж по-добре и лятото да имат повечко влага. Резултатът беше нулев и за първи път всичко заложено изгни, като черни резници и то преди пролетта. Правя уточнение, че при мен е глина и където задържа влага през зимата не е място за вкореняване. Най-добре се прихващат на слънце и сухо през зимата, а ако може лятото нещо да им е, като шарена сянка тръгват по-добре.
Друго, което ми е направило впечатление, вкоренен резник с едно листо, лятото никакъв прираст едвам крета, но не мърда. На следващата година вече заяква и тръгва, тоест не отписвайте зелени резничета, дори да нямат прираст първото лято.
Тути, правилно си преценила, че може мястото да не е добро. Пробвай в различни части на двора. Какво се случва с резниците ти- почерняват ли преди пролетта? Ако, е така вероятно влагата им идва твърде много.
Аватар
bell
Кафе машина

Мнениеот Тутти » Вто Ное 21, 2017 11:06 pm

Bell, точно така е. Мястото е сенчесто и постоянно влажно. Почерняват преди пролетта. Благодаря за препоръките. Така и ще направя, мястото трябва да е каквото казваш.
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Натали-Я » Сря Ное 22, 2017 12:30 am

Тутти написа:Натали-Я, точно навреме и точно както ми е нужно, е това споделеното от теб. Бях се отказала да правя вкореняване на резници, а сега ще го правя точно по този начин и чувствам, че този път ще успея. Много ти благодаря за илюстрацията, съвсем ясно. Може да звучи нелепо, но хич не ми се получава с резниците, ще сменя и мястото. Може и в това да е била причината.

Тутти! Специално за мястото забравих да пиша. Резниците в тези палатки които направих на слънчевите места са си прихванали на 100%, а на полусянка-50%.
Аватар
Натали-Я
Кафевар/ка/

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси