Розите - технология за засаждане и грижи

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнениеот Оля » Сря Дек 13, 2017 1:45 pm

Аз днес използвах топлото време и напръсках розите с Шампион. Листата не съм се занимавала да махам, те са си зелени, да не говорим, че самите рози са отрупани с пъпки :hmmm: .С това смятам май вече да приключвам за този сезон.Тук сняг не е валяло, температурите не са падали много под нулата, даже мушкатата ми си цъфтят навън без да ги покривам с нищо.
Оля
Виенско кафе

Години: 43

Мнениеот daxc » Сря Дек 13, 2017 2:01 pm

При мен също при всички рози си личат " набилите " пъпки, дори на една закупена преди месец от Флоров роза пъпките се " събудиха " и на всяко клонче имам по 2-3 започнали да растат клончета.
Явно ще измръзнат. Дано на пролет да има какво да избие.
Аватар
daxc
Дълго кафе

Мнениеот Тутти » Чет Дек 14, 2017 7:33 pm

Втора зима повечето рози остават с листата си. Замислям се дали да ги махам с ножицата. :hmmm: Миналата зима ги оставих и не забелязах това да им пречи, освен че тежкия сняг им огъва клоните, когато има листа. Моля опитните да кажат само "режи, пречат" или "остави ги". Четох при рускините противоречиви мнения.
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот calico » Чет Дек 14, 2017 7:46 pm

Тутти, те ще си паднат напролет. това че са на стеблото ,не значи че то не си е оттеглило соковете.
при мен мадам алфред най-редовно си зимува с листа, но розата си спи. Листата накрая се почти хербаризират, изсъхват на стеблото и пак не падат.
Мисля, че не е редно сега да си даваш такъв предколеден зор :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Години: 65

Мнениеот bell » Чет Дек 14, 2017 8:03 pm

Тути, и аз чистя чак пролетта, тогава е и рязането на розите и всичко накуп правя.
Аватар
bell
Кафе машина

Мнениеот greeneyed » Чет Дек 14, 2017 8:07 pm

Скъсяваш стъблата ,примерно наполовина, а листата да си стоят. Лимончело например е с все листа,същински кукуряк! ;) На него дори и стъблата не режа, гъвкави са клоните , не се чупят. :nod:
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

Не искайте много – не можете да му платите цената.

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнениеот Тутти » Чет Дек 14, 2017 8:09 pm

:ieeemyzh: Calico, благодаря. И аз се надявах мнооооого на такъв отговор. Ще правя от утре коледни подготовки, и аз като Оля спирам за сезона.
Greeneyed, благодаря ти. :tzeluvka:
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот daxc » Вто Дек 19, 2017 12:40 pm

Въпреки , че дават сериозно застудяване , не се сдържах и си купих една роза от britrosaco , която днес пристигна.
Сложих я в кофа с вода за да поеме влага и сега се чудя довечера дали я да садя навън или в саксия и да я прибера до пролетта на положителни температури в мазето , на осветено при пеларгониите.
Ако я сложа сега в двора , дали ще успее да се развие за пролетта или ще измръзне?
Кой вариант ми препоръчвате?
Аватар
daxc
Дълго кафе

Мнениеот zeleno » Вто Дек 19, 2017 1:28 pm

daxc написа:Въпреки , че дават сериозно застудяване , не се сдържах и си купих една роза от britrosaco , която днес пристигна.
Сложих я в кофа с вода за да поеме влага и сега се чудя довечера дали я да садя навън или в саксия и да я прибера до пролетта на положителни температури в мазето , на осветено при пеларгониите.
Ако я сложа сега в двора , дали ще успее да се развие за пролетта или ще измръзне?

в двора , но по заровена / ако искаш и хлопни едно шише отгоре
после издебваш един от хубавите февруарски дни и си я настаняваш подобаващо
Аватар
zeleno
Наркоман

Мнениеот daxc » Вто Дек 19, 2017 11:33 pm

Благодаря за съвета.
Аватар
daxc
Дълго кафе

Мнениеот d_vitanova » Сря Дек 20, 2017 1:38 pm

daxc написа:Въпреки , че дават сериозно застудяване , не се сдържах и си купих една роза от britrosaco , която днес пристигна.

Ако земята ти позволява - сади още сега, днес-утре. Дори и да е замръзнало , то е само на няколко сантиметра отгоре. Загърли хубаво и това е!
Ако не можеш да садиш сега по някаква причина - затрапИ я някъде из двора /или в градината на приятелка :dovolen: / и не я мисли до напролет. Аз съм затрапвала така Червената шапчица - буквално на 10-20 см. плитко, хоризонтално положена, изцяло зарита. Без поражения!
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот daxc » Сря Дек 20, 2017 10:10 pm

Събота и неделя щяло да бъде доста по-топло и мисля тогава да я сложа в земята, а ранна пролет ще я засадя на постоянното й място.
Аватар
daxc
Дълго кафе

Мнениеот молина » Пет Яну 05, 2018 12:16 am

И аз се изкуших и купих рози от Бритрозако. Мисля да ги садя тази неделя - дават го да е с положителни температури няколко дни, ще ги слагам директно на постоянното им място. Трябва ли обаче да ги поливам - да не замръзнат все пак, ако температурите нощем паднат под нулата, дали ще е достатъчно само да ги натопя една нощ да се напият с вода, все пак земята е студена и мокра в момента?

Искам да попитам и относно JUBILE PRINCE DE MONACO - взех го импулсивно, защото изглежда много красива роза, но не съм решила къде ще я слагам :ufff: Слънце ли обича или да има и някакво засенчване? Тя като е двуцветна предполагам, че количеството слънчево огряване също влияе и върху това, дали ще е по-червена или повече в бяло? Като размери й дават височина 70-80 см., ширина 50см., толкова голяма ли става действително или е повече? Моля, който я има да сподели повече информация за нея.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Дълго кафе

Мнениеот libra » Пет Яну 05, 2018 8:12 am

Розите ги садиш ,насипваш почва до половината дупка,отъпкваш леко и поливаш малко,след това насипваш почва окончателно и поливаш пак.Целта е почвата да се уплътни добре около корените,не толкова заради влагата.Аз новите рози ги заривам до ушите с почва или оборска тор.
Принцът ,определено не е толкова дребна роза,расте разлято и му трябва повечко място.Тя е доста устойчива като цвят,въпреки че е полукичеста.Цветът се задържа дълго ,не отсипва за един ден.Разсъжденията за слънцето и цвета по принцип са правилни,ако имаш възможност да й избираш място.Но няма да се прецака,ако я оставиш на слънце.
libra
Чист кофеин

Мнениеот молина » Пет Яну 05, 2018 10:00 am

Мерси, libra! И аз по принцип така ги садя, но понеже не съм го правила на толкова студено време незнаех, дали е същото с поливането - да не замръзне водата по корените.
Относно Принца, иска ми се да преобладава белия цвят, а само по крайчетата да е червено и се чудя, за да постигна този ефект, дали пък не трябва да я сложа на повече слънце? Мисля, че някъде беше коментирано нещо за двуцветните рози, а дали не беше и точно за тази, но сега не го намирам.
"Когато има желание, ще се намери и начин.
Когато няма желание, ще се намери оправдание."
Аватар
молина
Дълго кафе

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси