Розите - технология за засаждане и грижи

Re: Розите - технология за засаждане и грижи

Мнениеот libra » Пон Яну 08, 2018 7:55 am

Нищо.дори и да измръзнат нежните листенца,ще се събудят спящи пъпки от друго място.Не завиваме розите през зимата.
libra
Чист кофеин

Мнениеот forski » Пон Яну 08, 2018 1:17 pm

Вчера ги орязах моите, в това топло време се събудиха и взеха да надуват пъпки. Дават го да застудява, ма колко да застудее -1 до -3 то това си е жива пролет. Не знам само Февруари да не удари някой студ -15 -20 ма като гледам как вървят през зима топла/студена тази съм я писал от топлите!
Овошки, храсти, рози всичко тръгна да налива пъпки, както каза вчера комшията като оглеждахме черешите, март месец може и да берем :D
Тhink positiv!
forski
Kафенце

Години: 37

Мнениеот libra » Пон Яну 08, 2018 1:48 pm

Вие в Севлиево нямахте ли доста ниски температури? Зимата току що започна .Да,някои региони зима не виждат ,но повечето ще видим.Януари и февруари,по принцип са си най-студени.Ние имаме по 15 см сняг и през април върху цъфналите лалета и нарциси.Миналата година февруари имаше много хубави дни и аз се въодушевих с рязане на розите ,после доста клони почерняха.Не знам дали съм права, рязането да набеждавам за това,но тази година няма да режа рано.И мен ме сърбят ръцете,тъкмо днес си представях как окръцквам голите клони пред хола.
libra
Чист кофеин

Мнениеот gevkati » Пон Яну 08, 2018 2:15 pm

и аз съм си скрила ножицата, рано е. На сечковците не може да се разчита 8-)
gevkati
Виенско кафе

Мнениеот forski » Пон Яну 08, 2018 2:40 pm

По-принцип имаме ниски температури до и под -20 -25 но тази година под -5 не е падало. А и аз съм в с.Сенник което е на високото над Севлиево и температурите са по-високи. Вчера стоях, гледах, чудих се, и уж взех ножиците само да ги оформя ... и работата отиде. Много са надули пъпките, някъде дори са се отворили, абе топло си е. Следващата десет дневка пак под -5 не го дават да пада, а през деня е + 10, всичко иска да цъфти.
Тhink positiv!
forski
Kафенце

Години: 37

Мнениеот Lizi » Пон Яну 08, 2018 4:24 pm

Аз тези дни орязах всички ЧХ. Заедно с пъпките и цветовете - при нас под 0 не е падало.
Аватар
Lizi
Чист кофеин

Мнениеот Лакомник » Чет Фев 08, 2018 3:51 pm

Здравейте!Ще засаждам две рози WHITE KNOCK OUT една до друга на разстояние 50см.дали ще е добре?Пред тях има засята Сабина и се чудя на какво разстояние от нея да ги сея? :hmmm:
Лакомник
Kафенце

Години: 49

Мнениеот лалесъм » Чет Фев 08, 2018 4:00 pm

forski написа:По-принцип имаме ниски температури до и под -20 -25 но тази година под -5 не е падало. А и аз съм в с.Сенник което е на високото над Севлиево и температурите са по-високи. Вчера стоях, гледах, чудих се, и уж взех ножиците само да ги оформя ... и работата отиде. Много са надули пъпките, някъде дори са се отворили, абе топло си е. Следващата десет дневка пак под -5 не го дават да пада, а през деня е + 10, всичко иска да цъфти.

Не се ли получава подсилване на ранното разлистване с това рязане - надули пъпки от топлото време и като се орежат - още повече стимулиране :?:
И аз имам проблем с нацелване на точното време за подрязване на розите, особено с това толкова променливо в последните години време - някои рози миналата година орязах твърде късно и им съсипах и храст, и цъфтеж :hmmm: Та ни рано, ни късно - А КОГА :snif:
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот libra » Чет Фев 08, 2018 4:08 pm

A,не се притеснявай,че ти си им съсипала цъфтежа-моите орязах февруари, после дойдоха 4 слани.И се получи същото с цъфтежа.
libra
Чист кофеин

Мнениеот calico » Чет Фев 08, 2018 4:39 pm

е, сланите една година в началото на май ги попариха
пъпките са или пред разлистване, или вече леко разпукнати по върховете
мисля че като ги орежем, ще забавим разлистването, щото трябва да насочат хормоните към по-долните пъпки, дето още не са надути, а това ще отнеме време все пак.
Гледам Гисметео и Синоптика, не виждам отрицателни температури сутрин за моя регион
то верно че не са точни дългосрочните, ама чета и метереолозите, и те това казват.
дори и да вали сняг през март, сега е топло и трябва да се реже.

Лаленце, режат се преди сокодвижение, а то вече е тръгнало.

за мене общия принцип за рязането на розите е: По-добре рано, отколкото късно.

ако не беше тук малката да се занимавам с нея, вече щях да съм изкарала мушкатата навън отдавна и розите всичките да са орязани, и сигурно и за следзимно пръскане щях да имам време, но не би.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Години: 65

Мнениеот libra » Чет Фев 08, 2018 4:42 pm

В наше село само божурите са напънали да се разлистват,розите-не.Свежи са им пъпките,червенички,ама да се разлистват-не.
libra
Чист кофеин

Мнениеот greeneyed » Чет Фев 08, 2018 5:21 pm

libra написа:В наше село само божурите са напънали да се разлистват,розите-не.Свежи са им пъпките,червенички,ама да се разлистват-не.

И у наше село- аналогичен случай : червени пъпки имат половината рози, другите спят. ;)
Роза на сянка не вирее, източва се, не цъфти, боледува.

Не искайте много – не можете да му платите цената.

моите цветя
Аватар
greeneyed
Чист кофеин

Мнениеот лалесъм » Чет Фев 08, 2018 6:49 pm

Значи няма какво да го мисля - Либре, почнеш ли да режеш розите, моля те за силен звуков сигнал... :angelche: :angelche: че нещо много зимно съм се удремала
Добре де, не може ли да синтезирате някакви общи правила в една нова тема КОГА се режат розите? Щото аз от не знам си колко време съм във форума и все чета и препрочитам, но чак сега разбрах, Калико, че розите си ги режеш по няколко пъти пролетно :shock: Все си мислех, че само на мен ми се налага подобно упражнение и то от незнание и неопитност :mrgreen: Още нещо - щом трябва да се реже, когато са в покой, защо да не се реже и през декември ако времето позволява - нещо като правилото, което Тобис писа за клематисите - късна есен-зима-ранна пролет, но само да са в покой?
шаренийка-НаТуриЙкА
А цветята съществуват не само за хората
Аватар
лалесъм
Кафе машина

Мнениеот calico » Чет Фев 08, 2018 7:12 pm

ами щото студено на ръчичките Лаленце, и краката ти ще замръзнат. :lol:
щом заспят, могат да се режат
и е добре преди събуждане да се орежат

какво толкова правило ти трябва- гледаш имат ли надути пъпки и режеш

а иначе винаги има и второ, и трето рязане даже
или някоя пъпка не се е развила, или някъде е неправилно отрязано, или нещо друго, никога не може само с едно рязане
поне аз не мога
това е щото на първо четене много ни се свиди, щото режем цветни пъпки
после привикваме и резитбата увлича
добре че почват да пущат листа, щото може и до педя да ги докарам :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Години: 65

Мнениеот mim » Пет Фев 09, 2018 1:11 am

Лакомник написа:Здравейте!Ще засаждам две рози WHITE KNOCK OUT една до друга на разстояние 50см.дали ще е добре?

Лакомник мисля, че разстоянието между розите е малко. Може би около 1 метър ще е по-добре.
http://www.rosebook.ru/roses/modern-shrub/white-knock-out/
https://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.57872.3
Аватар
mim
Кафе с мляко

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси