Овошки - плодни дървета

Re: Овошки - плодни дървета

Мнениеот wrong dreamer » Съб Мар 18, 2017 8:41 pm

Малко е странно, колко сте подготвени за декоративните видове и колко сте неподготвени с плододаващите !
При растенията е като при хората - ако януари излезеш по тениска, ще настинеш та ако ще да си от Новосибирск. Знаете от какво имат нужда и дали го има в почвата.
Зазимяването не е сложен процес. Щом условията не позволяват, промени ги. Южните растения се садят на завет и припек, далеч от преоводнени зони. Сортовете са друга крайност. Внимавате за опрашването - не всички са самоплодни. Черешите, например. Канадските сортове не са студоустойчиви. Те не се засаждат в студени зони. Например, тази канадска Кадота не е канадска. В Канада има зони които са по топли от тук. Това са Ванкувърската долина и района на Ниагара, но източно от Ескарпмънта - т.е. югоизточно на полуострова. Там растат и банани. / във Ванкувърско /. За мен най студоустойчива смокиня е Али Паша / Мичурин 10 /. Зазимява се първите 5-6 години а след това е вече устойчива. Аз имам нарове, смокини, фейхоа, киви и още десетина южни растения, на нивата. Имам и маслина.
Нищо не зазимявам. До мен има летище и вятъра е "бесен". Имам ветроупорна стена от Амелънкиъри, защото вятъра ще те събори / само рано на пролет /. Случва се нещо да измръзне, но много рядко. Есента напоявате "обилно" и поставяте калиев тор, /в моя случай дървесна пепел от широколистни, веднъж на две години / та това си е напълно достатъчно. Наскоро ме питаха, може ли да вирее японска мушмула в Силистренско. Ами каисията е далеч по капризна , а там си е класика. Та поставете се на местото на растението и помислете какво бихте искали да се случи. После го направете. Това е.
Аватар
wrong dreamer
Дълго кафе

Мнениеот Daniela Pargu » Съб Мар 18, 2017 8:46 pm

А не трябва ли да се изреже болното? :hmmm: И докъде? :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот wrong dreamer » Съб Мар 18, 2017 8:52 pm

На един-два сантиметра от здравото.
Аватар
wrong dreamer
Дълго кафе

Мнениеот Margaritenia » Съб Мар 18, 2017 8:55 pm

Сега, то е ясно, че съм анатемосана, заради некомпетентността ми по овошките, но това с рязането за моите праскови ли се отнася?
Wrong dreamer, благодаря ти за информативното мнение по-горе!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 38

Мнениеот kim » Съб Мар 18, 2017 9:11 pm

Margaritenia написа:Сега, то е ясно, че съм анатемосана, заради некомпетентността ми по овошките, но това с рязането за моите праскови ли се отнася?

Марги, прасковата иска хубава подстрижка. Не само болното клъц-клъц :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi
Аватар
kim
Чист кофеин

Мнениеот Margaritenia » Съб Мар 18, 2017 9:12 pm

Кате, ще ти звъня за инструкции в риъл тайм по телефона, докато съм с ножица в ръка и стрижа наред!:)
Благодаря ви!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 38

Мнениеот Daniela Pargu » Съб Мар 18, 2017 9:13 pm

Margaritenia написа:Сега, то е ясно, че съм анатемосана, заради некомпетентността ми по овошките, но това с рязането за моите праскови ли се отнася?
Wrong dreamer, благодаря ти за информативното мнение по-горе!

Да ,мила,докато пиша и върша сто неща - беше излязло и горното мнение и... станало неясно,извинявай :dovolen:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот ivrabetsa » Съб Мар 18, 2017 11:28 pm

azalia написа:В опитна станция по овощарство гр.Поморие имат 10 сорта смокини,на цена 6лв. с ддс.Може да се поръчат,но по-големи количества,като се залагат резници и се чака поне 1 година до получаване на дръвчето.

Ходила ли си там?Аз нещо не мога да намеря верен адрес в нета-сякаш е някаква секретна база. :lol: Близо ми е и искам да ги посетя.
Аватар
ivrabetsa
Виенско кафе

Години: 53

Мнениеот azalia » Съб Мар 18, 2017 11:43 pm

ivrabetsa написа:
azalia написа:В опитна станция по овощарство гр.Поморие имат 10 сорта смокини,на цена 6лв. с ддс.Може да се поръчат,но по-големи количества,като се залагат резници и се чака поне 1 година до получаване на дръвчето.

Ходила ли си там?Аз нещо не мога да намеря верен адрес в нета-сякаш е някаква секретна база. :lol: Близо ми е и искам да ги посетя.

Да ,няколко пъти ходих.Запознах се и с директора-Димо Драгиев.Всички са любезни и обясняват добре.Телефон за връзка-0889002102.Опитната станция се намира по пътя за Поморие,малко преди самия град/от Бургас/ в ляво .
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
azalia
Кафе с мляко

Години: 49

Мнениеот apis » Нед Мар 19, 2017 9:56 am

Тихомир , книгата за смокините сигурно е само в библиотеките .

ivanina , много благодаря за хубавата лекция по зазимяването на смокините !
Необходимо е да я има и в темата за смокинята , а също и другите съвети за смокинята !
А на последната снимка сте оставили и една незазимена ?

За наторяване на дръвчетата през пролетта,агрономите казаха някакъв тор NPK -
по 100 гр.(1 голяма найлонова чашка от сок,не тази за кафе) за младите
и по 1 кофичка от кисело мляко за старите дръвчета.
Да не е в корена,а на разстояние от корена,около него,
и после да се окопае с почвата,а не да се оставя само поръсена.
Ако пък имаш естествен тор,натори с него !
apis
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Daniela Pargu » Нед Мар 19, 2017 10:44 am

Като чета за "секретната" база в Поморие, да кажа ,че такава "секретна" има и в Троян!Търсих скоруша- казаха ми -института в Троян с един куп телефони!
Е,никой не отговаря!На място пратих човек- с триста зора ги намерил- не чували и за скорушата!После взех от Таралас-тя пък умря и сега пак търся! :ufff: :shappy:
Ако някой има информация- дайте координати на производител,вносител...
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот azalia » Нед Мар 19, 2017 11:50 am

Скоруша има в Пландорекс-продават ги на гол корен.Аз два пъти се пробвах да си поръчам чрез форумната поръчка,но никой не се заинтересува/нали трябвало уж да са поне 10 броя,макар да ми се струва,че французите нямат такова изискване :hmmm: /.
Иначе в Странджа си расте свободно.А за опитните станции-оставени са на произвола на съдбата,т.е. на самоиздръжка.Имало е лаборатории,създавали се нови сортове овошки ,но всичко е съсипано.И сега "кретат" едва ,едва.Който иска да разбере какво е било,може да си купи книгата на Серафим Серафимов ,съпругата му и Иван Илиев-Субтропични и южни култури.В нея има много информация за смокини,нарове,райска ябълка,хинап и.т.
Конфуций
azalia
Кафе с мляко

Мнениеот ivrabetsa » Нед Мар 19, 2017 12:18 pm

azalia написа:
Да ,няколко пъти ходих.Запознах се и с директора-Димо Драгиев.Всички са любезни и обясняват добре.Телефон за връзка-0889002102.Опитната станция се намира по пътя за Поморие,малко преди самия град/от Бургас/ в ляво .

Благодаря за адреса,че Гутъл ми дава координати или в стария град до плажа или до манастира!Ще ги посетя скоро.
Аватар
ivrabetsa
Виенско кафе

Години: 53

Мнениеот Daniela Pargu » Нед Мар 19, 2017 12:35 pm

Азалия, благодаря ти! Жалко ,че не съм видяла за поръчката :mrgreen: !Сега ще чакам още година! А тази книга я нямам и ще я потърся непременно!
Дано не е старо издание и е достъпна/ а дано е и разбираема за неспециалист :hihihi: /Макар при мен да е студено ,имам интерес към тези овошки и сигурно ще си
намеря много отговори в тази книга :stiskam: :stiskam: :stiskam:
за теб :tzvetentze:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот azalia » Нед Мар 19, 2017 1:10 pm

Daniela Pargu написа:Азалия, благодаря ти! Жалко ,че не съм видяла за поръчката :mrgreen: !Сега ще чакам още година! А тази книга я нямам и ще я потърся непременно!
Дано не е старо издание и е достъпна/ а дано е и разбираема за неспециалист :hihihi: /Макар при мен да е студено ,имам интерес към тези овошки и сигурно ще си
намеря много отговори в тази книга :stiskam: :stiskam: :stiskam:
за теб :tzvetentze:

Книгата струва 10лв.издание на "Демакс"-2005г. София,аз си я купих от дъщерята на Серафимови,на место от с.Велика-до Царево.Те имат интересна градина с различни редки растения и огромна колекция от кактуси.Продават разни интересни растения.Есента ги посетих и си купих Asimina triloba. :D
Конфуций
azalia
Кафе с мляко

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци