ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Re: ПОДПРАВКИ и БИЛКИ

Мнениеот calico » Пон Ное 11, 2013 10:43 pm

много е хубаво местенцето :potekoha:
ама е много квадратно, разчупи го малко :angelche: с кръгли и овални форми
ако искаш нещо дето няма да е само за ядене и ползваме, ами искаш и градинска красота, трябва да помислиш за някакво архитектурно решение, малко, но да подсказва мястото за какво е. Можеш да отнемеш на дъга едното ъгълче, да го застелиш с камъчки/няма да се прегрява почвата, дори обратно- ще я пазят хладна отдолу/, и там на ъгълчето да сложиш малка дървена масичка и столче, да си трупаш там подправките, да ги сушиш- отгоре малко навесче, наоколо 1-2 по-големи билкови храста- розмарин, лавандула, салвия, и например нарче в глинена саксия. Останалото място можеш да оформиш на кръг с радиални пътеки от камъчки, ..абе ще се сетиш какво още

а, забравих да ти кажа- може да наредиш пътечките от тухли, моите дето ги редих преди години под люлката не са мръднали
Изображение

можеш и с павета, като на Люб, много хубаво ще стане
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот wrong dreamer » Вто Ное 12, 2013 9:02 pm

Мястото е полусенчесто и може всичко да се сее. Смисъла на повдигнатите лехи е в това, че ежегодно можеш да обновяваш почвата /по лесно е /и там се поставят предимно растения които изискват ръчни манипулации. Рядко се ползват за растения които искат много влага.
Има много идеи, но аз ще ти предложа още една - стари автомобилни гуми, по 3 една върху друга и като се пробият на 2 места се забива арм. желязо. Пълнят се с подходяща почва / в твоя случай първия слой трябва да е от чакъл/ и се засзждат билките, а отвън ги скриваш с нещо - може речен едър чакъл, трошени тухли и керемиди, кора от иглолистни или просто почва. Самите плантери подреждаш във фигури. След 1-2 месеца мулчираш със слама. Зелено, жълто и червено стоят прекрасно. /билки, слама и борова кора или клей някакъв/
Успехи ви желая!
Аватар
wrong dreamer
Kафенце

Мнениеот vyara » Сря Ное 13, 2013 2:39 pm

dal написа:в момента там има джоджен , мента , киселец и лапад , малко девисил - мястото е поне 6-7 кв метра на слънце и е извито като резен диня :D
1. кога е удачно да направя градинката и да садя подправки- пролет или сега?
2.от къде купувате разсади , от семена ли сеете , продават ли се на пазара?
3.много бих искала да имам вътре
Искам риган
мащерка искам от една дето е много дребна и миризлива?
Дафинов храст имам , голям
Див лук - а сега това от къде да го намирам ? многогодишно ли е?
розмарин- при мен измръзна доста едър храст , евентуално завиване есен ако докопам друг ?
Босилек. -това го сеете от семена ли? Мисля Муров ми изпрати едни семена ?
Копър- това е напаст
Магданоз -това е двегодишно , ще се оправя с него
Целина - абе.... :hmmm:
Лавандула- имам .
И чубрица -имам сеем знам за нея
лютите чушчици -ясно , декоративни

тук пишат обаче че е добре в саксии- да ползвам грънци без дъна някакви? или имат предвид да им слугувам ?
http://www.domashenjurnal.bg/index.php/%D0%B4%D0%BE%D0%BC/13174.html

И накрая да кажа , целя повече визуален ефект , отколкото кулинарна вакханалия . Харесвам подправките , обаче рядко готвя и е по вероятно аз да им слугувам плевейки и поливайки , отколкото те на мен овкусявайки :mrgreen:
Квото можете- помогнете :tzvetoman:

Непременно си сложи градински чай. Аз моя съм го купувала от Зелена пролет, както и исопа. Исопа е много красив и салвията също, има я пурпурна вариегатна, officinalis, понеже хем ще ти е красиво, хем ще я пиеш, понеже тя помага за много неща. Маточина не видях също в списъка ти, мирише невероятно на лимон и хич не е капризна. Ако ще правиш напролет, мога да ти пратя някои от нещата, без градинския чай, че него не съм го множила. :dovolen:
Ти монарди и ехинацеи имаш, и те са билки. Изобщо всички растения могат да се нарекат полезни за нещо си.
Сега се сетих - имам и една балканска чубрица, пак от Зелена пролет, тя е целогодишна и вечнозелена, резник съм давала на комшийка и си я хвана, мога да ти пратя и от нея. Риган също мога да ти пратя. :dovolen:
Аватар
vyara
Кафе с мляко

Мнениеот sasha » Сря Ное 13, 2013 3:25 pm

Подправките в градината са невероятно богатство и внасят толкова колорит в цветната вакханалия. Аз изпитвам несравнимо удоволствие да тръгна с кошничката и да си набера каквото си искам, ама прясно и вълшебно.
Обаче и аз имам своите несполуки - така и не можах да отгледам Естрагон, все ми измръзва, вече 4-5 пъти си купувах - все не става.
Искам да обърна внимание на кореноплодните: освен моркови, отглеждаме и пъщарнак и главеста целина/тя е различна от тази, която расте само на листа/.Е, не им е мястото при подправките, защото изискват доста място, но са важни.
И Дал, сега си засей подправките като екзоти, но с времето ще си ги ползваш , гарантирам.Обаче, мисля, че е добре да са по-близо до кухнята, за да ги ползваш винаги пресни, но не съм сигурна, че имаш място там. Но можеш да направиш предислокация, като ги аранжираш като цветя.
Аватар
sasha
Кафевар/ка/

Години: 58

Мнениеот naa » Сря Ное 13, 2013 5:26 pm

така и не можах да отгледам Естрагон, все ми измръзва, вече 4-5 пъти си купувах - все не става.

Защо не си казала - при мен расте като луд от семена.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 52

Мнениеот sasha » Сря Ное 13, 2013 5:30 pm

Верно ли Наа, моля те, при първо пътуване - за мен. А от семена означава, че се самозасажда. А какво става с надземната част през зимата :hmmm:
Аватар
sasha
Кафевар/ка/

Мнениеот naa » Сря Ное 13, 2013 5:44 pm

Не, аз го отгледах от семена. Надземната част през зимата изсъхва, а през пролетта пак покарва.
Слагам го на яхния.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 52

Мнениеот Fiut » Сря Ное 13, 2013 7:49 pm

Естрагона е много непретенциозен, при нас го скубем даже. Едно коренче и ще му се радваш дълго. Като маргаритките е, зимата посърва, но догодина е по-голям .
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 44

Мнениеот calico » Сря Ное 13, 2013 9:01 pm

Fiut написа:Естрагона е много непретенциозен, при нас го скубем даже. Едно коренче и ще му се радваш дълго. Като маргаритките е, зимата посърва, но догодина е по-голям .

Фютче, като скубиш ще метнеш ли насам?
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот mucunka » Чет Ное 14, 2013 7:43 am

Дал, имаш мащерка от мен.Много е дребна, ароматна и почвопокривна. Имам я поне на 4 места, гледам си я като цвете. Омешала се е със седумите и е много красива. Ако кажеш ще ти пратя сега.Само дай адрес. Аз искам да помоля за естрагон и розмарин, ако някой изхвърля излишни.
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
mucunka
Баш кафе майстор

Години: 51

Мнениеот calico » Чет Ное 14, 2013 9:47 am

а как се размножава розмарина?
неочаквано при мен се разви храста, като не измръзна последните 2 зими без защити, и сега е един кривиндел с вдървенени клони в основата :hmmm:
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот Fiut » Чет Ное 14, 2013 12:09 pm

calico написа:
Fiut написа:Естрагона е много непретенциозен, при нас го скубем даже. Едно коренче и ще му се радваш дълго. Като маргаритките е, зимата посърва, но догодина е по-голям .

Фютче, като скубиш ще метнеш ли насам?

Ми то да фърля, ама не е ли по-добре напролет? Сега да не вземе да измръзне? Корените са му под камъните при мен, ако се наложи ще дигам и ще вадя. Купих го навремето от Стрелиция, затова съм сигурна че е естрагон. Но интересното е, че много инвазивно, не мирише особено силно, но като подправка се усеща, и в оцета си го слагам. Та както кажете, може и сега, но може и напролет да разделям.
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот sasha » Чет Ное 14, 2013 12:14 pm

Фютче, моля те, запази едно ню ню коренче и за мен :mrgreen:
Аватар
sasha
Кафевар/ка/

Мнениеот calico » Чет Ное 14, 2013 12:40 pm

напролет, напролет Фютче, сега само зарозяваме и приключваме :daaa:
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот Fiut » Чет Ное 14, 2013 4:26 pm

Супер! Че се притесних, а вече започнах да зазимявам полека. Напролет аз ще си пиша, който има мерак ще му откопая естрагон.
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Плодове и зеленчуци