За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнениеот Миша » Съб Сеп 14, 2013 9:37 pm

Оранжевия пунктир или оранжево изсветляване под форма на мрежичка е един от признаците за трипси
ето и снимки
Изображение

Изображение

поражения по листата
Изображение

Изображение

вируси,пренасяни чрез трипсите
Изображение

пораженията от акари и трипси си приличат,и при двата неприятеля листата изсъхват,първоначално на петна ,после целите,но при трипсите има черни точици с големина на убождане от карфица

при акарите листата са извити надолу,твърди са и чупливи ,обикновено първо изсъхват около жилките ,и при акарите,и при трипсите цялото растение се обезлиства,но акарите дават по-малко поражения по самия плод ,и то само при изключително силно нападение

акари
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......
Аватар
Миша
Чист кофеин

Години: 42

Мнениеот calico » Нед Сеп 15, 2013 9:03 pm

Мише, зелето има въшки. Имаме само Децис. Колко мл на литър от него, и дали ще свърши работа? И най-вече дали е вредно за котетата?
зелките започнаха да се завиват, въшките вътре ли ще останат?
Моят селски двор
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот kikruseva » Пон Сеп 16, 2013 7:25 am

Така изглеждат моите:

Изображение

Ако е трипс с какво да пръскам?

Миша написа:Марулите се сеят от 20 септември за по-студените райони ,до средата на октомври за по-топлите

Като писах маруля не уточних , че става въпрос за Батавия , предполагам че сроковете са същите?
Аватар
kikruseva
Кана кафе

Години: 45

Мнениеот Миша » Пон Сеп 16, 2013 8:14 am

calico написа:Мише, зелето има въшки. Имаме само Децис. Колко мл на литър от него, и дали ще свърши работа? И най-вече дали е вредно за котетата?
зелките започнаха да се завиват, въшките вътре ли ще останат?

Може да напръскаш с Децис,ще ги умори,но действието му е много кратко,при вас етопло и въшките пак ще се върнат ,освен това почти няма да засегнеш разните молци и други гадове,които се вгризват в зелето .Ако имаш възможност напръскай с Нурале,голямата доза 20 мл на 10 л,има повече от месец до брането на зелето,карантината отдавна ще е минала ,не отлагай пръскането,въшките доста бързо се размножават ,като нагризат зелето оставят черни петна по него,иначе ще изпаднат .И не се притеснявай за котетата ,нищо няма да им стане
Аватар
Миша
Чист кофеин

Мнениеот Миша » Пон Сеп 16, 2013 8:17 am

kikruseva написа:Така изглеждат моите:

Изображение

Ако е трипс с какво да пръскам?

Миша написа:Марулите се сеят от 20 септември за по-студените райони ,до средата на октомври за по-топлите

Като писах маруля не уточних , че става въпрос за Батавия , предполагам че сроковете са същите?

Категорично е трипс,най-добър е конфидора,ако успееш да намериш от някъде

Батавията е изправената къдрава салата,предполагам семето е вносно,щом е дошло под това име,трябва да видиш дали е подходяща за отглеждане през зимата ,има доста сортове батавии ,които стават само за пролетно-летния сезон ,или такива,които са само за оранжерии
Аватар
Миша
Чист кофеин

Мнениеот gabi123 » Вто Сеп 17, 2013 7:08 pm

Нямаме си тема за плодовете -затова тук ще ви почерпя с грозде за десерт
С моят мъж приключихме за днес гроздобера-огромно сладко и вкусно -сортът е Италия
Е не е като миналата година поради градушките -но и на това сме доволни Изображение Изображение
Аватар
gabi123
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 41

Мнениеот bibi » Сря Сеп 18, 2013 9:20 am

:shock: Тоя "гроздак" десертен сорт ли е?
bibi
Кафе с мляко

Мнениеот к7777777 » Сря Сеп 18, 2013 11:04 am

пипер-за сушене,само от старите български сортове,това,което е по магазините,не е добро за сушене,мога да ти изпратя семена
за печене-куртовската капия на института в Пловдив ,никоя друга,това от евтините семена,или един сорт капия на Клаус,хибрид,много скъп ,но изключително вкусен,ражда над кг от корен,при добро гледане спокойно стига до 2 кг,ранен,изключително прави и гладки чушки ,месести ,подходящ за печене ,големината на чушките е като стандартна капия,тежина около 120-140 гр.

Здравейте,много ме заинтригува това което сте написали за сорта на Клаус да ли е този http://www.agris.bg/index.php?p=shop&ac ... lx-4674-f1 и да ли ще се развива успешно в софиско
Аватар
к7777777
Дълго кафе

Години: 51

Мнениеот Миша » Сря Сеп 18, 2013 11:52 am

к7777777 написа:пипер-за сушене,само от старите български сортове,това,което е по магазините,не е добро за сушене,мога да ти изпратя семена
за печене-куртовската капия на института в Пловдив ,никоя друга,това от евтините семена,или един сорт капия на Клаус,хибрид,много скъп ,но изключително вкусен,ражда над кг от корен,при добро гледане спокойно стига до 2 кг,ранен,изключително прави и гладки чушки ,месести ,подходящ за печене ,големината на чушките е като стандартна капия,тежина около 120-140 гр.

Здравейте,много ме заинтригува това което сте написали за сорта на Клаус да ли е този http://www.agris.bg/index.php?p=shop&ac ... lx-4674-f1 и да ли ще се развива успешно в софиско

Не,не е този,успеха го пробвах точно в софийско ,става само за зелено,чувствителен е на ниски температури ,при застудяване веднага дава черен цвят и криви чушките , тук в софийско се стопля най-късно и застудява най-рано :snif:
Аватар
Миша
Чист кофеин

Мнениеот к7777777 » Чет Сеп 26, 2013 4:00 pm

Здравейте, днес е голям ден за мен.Сутринта ходих в кв.Враждебна да монтирам бойлер на една баба и като влязох в двора познайте накъде отидох....направо при лехите с пипера,а той доста пообран,тук там останала някоя чушка .Попитах за сорта и не повярах на ушите се оказа се ,че това е сорта на Матей Преображенски,обаче нали съм си максималист не ми стигна,че ми даде две чушки докато не я навих да ми даде от изваденото си семе от по-хубавите чушки :lol: Бабата отглежда този сорт от повече от 10 г.,разказа ми как е прочела във вестник за този сорт писала е до редакцията изпратили и семена не поникнали, втори път и изпратили и го гледа до днес.Опитах чушката и си направих салата вкусна е месото и не е много дебело ,има чудесен аромат и наситен червен цвят,тристранно сплесната ,към дръжката около 5 см диаметър, дължина 12см ,но тези които ми показа бабата от фризера бяха доста по-големи.Благодаря на Миша за коментара малко по-назад в темата за пипера на Матейко ,ако не го бях прочел нямаше да обърна внимание.Благодаря на всички ,които отделят от времето си и получаваме скъпоценна информация.Ето може да прочетете повече за този голям българин Матей Преображенски http://blog.indesign-bg.com/index.php/2 ... mitkaloto/
Аватар
к7777777
Дълго кафе

Години: 51

Мнениеот Миша » Чет Сеп 26, 2013 4:20 pm

На Миша ще благодариш като й изпратиш някоя семка от матейките :angelche: :stiskam:
Аватар
Миша
Чист кофеин

Мнениеот allana » Чет Окт 03, 2013 9:29 am

Я да попитам тук случайно някой да знае от къде да си закупя качествен разсад за ягоди. Решила съм да си разширя ягодовата полянка :mrgreen: . Обадих се в Овощарския институт в Пловдив, но ми казаха че са си изгорили разсада и няма да имат изобщо, чак за есен 2014 ми казаха. Та въпросът е сега от къде да си закупя разсад от ягоди?
Аватар
allana
Виенско кафе

Години: 34

Мнениеот kikruseva » Чет Окт 03, 2013 10:18 am

Миша написа:Батавията е изправената къдрава салата,предполагам семето е вносно,щом е дошло под това име,трябва да видиш дали е подходяща за отглеждане през зимата ,има доста сортове батавии ,които стават само за пролетно-летния сезон ,или такива,които са само за оранжерии

Става въпрос за Фънфикс на Синджента , имам наблюдения че се отглежда успешно в оранжерии и в тунели. Засях семената по пълнолуние на 19 или 20. Сега пускат първия същински лист. За утре го дават 1 градус и ясно, което си е сигурна слана. Дали да го покрия или ще издържи, БГ сортовете издържат. :hmmm:

Изображение
Аватар
kikruseva
Кана кафе

Години: 45

Мнениеот Миша » Чет Окт 03, 2013 10:26 am

allana написа:Я да попитам тук случайно някой да знае от къде да си закупя качествен разсад за ягоди. Решила съм да си разширя ягодовата полянка :mrgreen: . Обадих се в Овощарския институт в Пловдив, но ми казаха че са си изгорили разсада и няма да имат изобщо, чак за есен 2014 ми казаха. Та въпросът е сега от къде да си закупя разсад от ягоди?

Опитай в ОТДЕЛ “СЕЛЕКЦИЯ И ТЕХНОЛОГИИ НА ЯГОДОПЛОДНИТЕ КУЛТУРИ” в Костинброд
http://www.iz-kyustendil.org/index.php? ... 70&lang=bg
Аватар
Миша
Чист кофеин

Мнениеот Миша » Чет Окт 03, 2013 10:46 am

kikruseva написа:
Миша написа:Батавията е изправената къдрава салата,предполагам семето е вносно,щом е дошло под това име,трябва да видиш дали е подходяща за отглеждане през зимата ,има доста сортове батавии ,които стават само за пролетно-летния сезон ,или такива,които са само за оранжерии

Става въпрос за Фънфикс на Синджента , имам наблюдения че се отглежда успешно в оранжерии и в тунели. Засях семената по пълнолуние на 19 или 20. Сега пускат първия същински лист. За утре го дават 1 градус и ясно, което си е сигурна слана. Дали да го покрия или ще издържи, БГ сортовете издържат. :hmmm:

Изображение

Не съм я пробвала,не би трябвало да има проблем от една слана,зимата какво ще прави,ако не издържа на 1 градус :dovolen:
Аватар
Миша
Чист кофеин

ПредишнаСледваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане