Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнениеот renimoss » Пон Окт 03, 2016 10:03 am

Ей, най-после да покажеш прекрасната си градина! Ама не може така! От май, та чак октомври :svekurva:
Много е красива есенно, лъха ми на шума и влага. А Spodiopogon-ът е разкошен. Догодина ще го има из много форумски градини :D
Аватар
renimoss
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Angelina_S » Вто Окт 04, 2016 8:47 am

Хе-хе, ще гледам как сподиопогонът "плъзва" по форумните терени. ;)

renimoss написа:Ама не може така! От май, та чак октомври :svekurva:

Вземам си бележка. :oops: Пускала съм някакви снимки и от юни месец, но в "Нашите градини - 2016", ето поста
Юнска градина и затова тази тема изглежда толкова рехава...

Пък и този сезон се "провалих" с едногодишните и градината ми остана бедна на цъфтежи. Семенаците ми бяха прекрасни, насадих СЛОН - рисува́х, планира́х, бриса́х и накрая точно латинките, които никога не ме предават, се пръкнаха едни цигляви. :snif: Хем пресни семена поръчвах.
И с един пипер декоративен, който трябваше да ми придаде уиуава вариегатна нишка на бордюра - пак издънка! Семенаците направиха едва 3-4 сантиметра прираст и повече не мръднаха.

Добрата новина е, че имам около стотина растения Verbena Bonnariensis от тази година, въпреки че повечето са само на шума, но пък миналогодишната ми вербена презимува, изби си на старото място и цъфна доста по-рано. Ако и тия презимуват, ще е прекрасно! :ieeee:

О, и един въпрос: повечето ми едногодишни (далии, латинки, цинии :ufff:) бяха нападнати от дребни черупчести охлювчета. Много късно се усетих какво ги яде, поради което на сляпо пръсках с инсектицид, ръсих гранули, но, съвсем логично, ефектът беше нулев. Какво се прави в този случай?!?
Аз вече вдигнах белия байрак, обикалям и събирам на ръка..., ама не си е работа.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе

Мнениеот Мария Николова » Сря Окт 05, 2016 12:08 am

Аз вече вдигнах белия байрак, обикалям и събирам на ръка..., ама не си е работа.

За съжаление, това е единственото, което може да се направи. Наричам го намаляване на популацията. ;) И не пропускам случай да "пощя" почвата за вече снесените яйца. Нямам жалост към тях. :twisted:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот Angelina_S » Съб Апр 01, 2017 10:39 am

Изпролети се вече, време е да дам признаци за живот и аз... :nod:
Безсмислено е да ви обяснявам, че това е тежка форма на минзухарно-обсесивно разстройство. :angelche:

Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Angelina_S
Кана кафе

Мнениеот tili » Съб Апр 01, 2017 10:53 am

Минзухарите са прелестни в тревата. После косиш и нищо ли им няма? Какво става при аерирането наесен и напролет? И цъфнали лалета в Княжево :potekoha: Явно там си е по-топличко, при мен са още само листа и намерение за пъпки :lol:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот polyabs » Съб Апр 01, 2017 10:58 am

Много красиви минзухарени поляни и колко различни цветове :potekoha: не бях виждала червени !
Прекраси ! Приказно е в твоята градина! :liubov:
Аватар
polyabs
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 48

Мнениеот Shami » Съб Апр 01, 2017 12:42 pm

Тази градина е изумителна направо. :potekoha:
Как се постига такова съвършенство :hmmm:
Аз като съвсем начинаеща градинарка се прехласнах по розите и съм на тема резници под буркан, но тук :o :shock: :potekoha: има толкова други прекрасни растения.
Толкова вида здравец,папрат и хоихери пък и други незнайни за мен растения, много ми харесва всичко,всичко,всичко.Просто нямам думи :tzvetentze:
Аватар
Shami
Виенско кафе

Години: 46

Мнениеот libra » Съб Апр 01, 2017 12:46 pm

Angelina,не я лекувай тази обсесия! Малкото лаленце как се казваше/да си го запиша :liubov2: /? Но тези малки снимки не ми изнасят-искам като зареди страницата ,тази красота да ми е пред очите.
libra
Чист кофеин

Мнениеот Тутти » Съб Апр 01, 2017 2:43 pm

Angelina, прелестната ти градина я показвай по-често, моля те. Това е вдъхновяващ пример за подражание и е като учебник за естетика, а толкова рядко качваш снимки. Минзухарите в тревата са приказни. Наистина ли не им пречи косенето и аерирането? Ако оцеляват безпроблемно, задължително ще си обогатя едната полянка с тях. Лилави, бели, ауууууу...
Аватар
Тутти
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Daniela Pargu » Съб Апр 01, 2017 2:48 pm

О,боже!Ето къде бил раят на земята !ПРЕКРАСНО... нямам думи,разхождам се тук за почивка с чашата кафе....
А есенните кадри ме довършиха!
Такава красота може да бъде създадена от богата душа....
Топли прегръдки за споделените гледки! :gush: :gush: :gush:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот МГХ » Съб Апр 01, 2017 3:42 pm

О, пролетта при теб е прекрасна. Аз тъкмо си бях планирала на есен да садя минзухари в тревата и гледам тук вече се е получило. Коя година им е ? Първа ? Интересно какво ще стане след това , защото при мен минзухарите на втората , третата година намаляват и изчезват. Може полевките да са виновни или нещо друго , но само дивите се множат.
Аватар
МГХ
Чист кофеин

Години: 61

Мнениеот Noel » Съб Апр 01, 2017 8:17 pm

Ан,душата ми пее заедно с твоята :dovolen:
Да бъде дълга пролет!
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман

Години: 50

Мнениеот Angelina_S » Съб Апр 01, 2017 9:15 pm

Лелее, много вдъхновяващо въздишате по моите минзухари! Ама направо ми иде да подскачам на един крак от кеф, като ви слушам!
:ieeee: :liubov2: :liubov2:

tili написа:После косиш и нищо ли им няма? Какво става при аерирането наесен и напролет? И цъфнали лалета в Княжево :potekoha: Явно там си е по-топличко, при мен са още само листа и намерение за пъпки :lol:

tili, за тези в моравата това е първият сезон. Минзухарите от първите четири снимки са на 4-5 години и аз периодично съм добавяла по 5-10 луковици във всяка от групите, за да ги сгъстявам. Косенето през пролетта го бавим доста, най-вече защото тревата е пълна с маргаритки и си ги чакаме да изкласят и да ни поцъфтят. Едва след средата на май започва активното косене.
Ако трябва да съм искрена, моята морава такова луксозно отношение като "аериране" не е видяла, но... вече остана съвсем малка част от нея, която физически да не е била местена на някое друго петно, защото аз непрекъснато прекроявам фигурите.
Ето така:
Изображение

По същия начин насадих и минзухарите и ако ми хрумне, буквално с чимовете, мога да ги преместя където си поискам или просто да извадя луковиците от моравата и да ги насадя на друго място. Прочетох за такова садене от някакво списание, ето:

Изображение Изображение Изображение Изображение

libra, лаленцето е Tulipa humilis 'Violacea Black Base'. По-миналата година Искра от "Зелена пролет" ми копна няколко луковици от при нея с рекламното послание, че: не се вадят, цъфтят доста по-рано от другите лалета и се множат сами. И аз поръчах допълнителни. И, о! Снимките се увеличават, като кликнеш на тях. :tzeluvka:

Всичко в тревата е експеримент - за първи сезон. Ако не става, ще измисля нещо друго. :daaa:
Аватар
Angelina_S
Кана кафе

Мнениеот libra » Съб Апр 01, 2017 9:29 pm

:tzeluvka: Знам,че се увеличават,но не е същото .
libra
Чист кофеин

Мнениеот Emilly1212 » Съб Апр 01, 2017 9:34 pm

Чудни манзухарени поляни. :tzvetentze: Направо съм без дъх тук! Тази градина е божествена! :gush:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
Emilly1212
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 44

ПредишнаСледваща

Назад към Нашите албуми