Градината на Nadin

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим

Градината на Nadin

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 8:39 pm

Оказа се че никъде не съм показвала снимки от мойта градина. Не че е нещо особено , то си е селски двор, та реших да поснимам малко. Постепенно ще попълвам с разни интересни попадения.

Това е алеята пред къщата изцяло засенчена от сребрист смърч и три стари сини сливи. Голям зор е да се намери някво цвете дето да цъфти отдолу.
Изображение

за сега има хепатики, еритрониуми, циклами, анемонии. Тука ще слагам и новополучените от Витрофлора рододендрони.
Изображение

по продължението на пътеката по сливите са момини сълзи, диви теменужки и кукуряци
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин

Re: Градината на Nadin

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 8:55 pm

Това е сенчестата леха където са повечето ми цветя:

Изображение

Изображение

Това е лехата където ще са по-високите и по-слънцелюбиви. Естествено не е оправена още. Има доста за чистене и подреждане.
Изображение

Това е къщата. Не и личи ама е на 150 години от кал и плет, стархотна изолация.
На перголата която се вижда от страни ще има киви а отпред са катерещи рози.

Изображение

Това е терасата и кътът с божурите - дървесни ,роки, тревисти .Има две магнолии и ще има и няколко иглолистни и по големи камъни. Още не съм го доизмислила как точно да стане, хем да има вид хем да не го тъпчат децата.

Изображение

Това са панорамни снимки на двора пред терасат. Голям орех , липа и лешник. Много шума есен и сянка лятото. От живия плет нататък е овошната и зеленчуковата градина

Изображение

Изображение

Тука ще ми е малкия сенчест алпинеум. За сега само камъни :dovolen:

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 9:00 pm

А тука са ми розите, на единствената по-слънчева ограда. Рози, макове , ехинацеи и клематиси

Изображение

Покрай тази ограда са ми катерачите, божури и разни цъфтящи храсти.

Изображение

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 9:05 pm

До тука е ливадата. От другата страна на живия плет са плодните дървета, орехи, пак смъчове и най в дъното зеленчуковата градина

Изображение

Изображение

А това ще е може би един будещ ред от остинки, ама за сега е празно.

Изображение

За сега толкоз. Като зацъфтят цветята ще има още
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот Мария Николова » Съб Апр 06, 2013 9:19 pm

Това е един фоторазказ на надеждата за появата на остинките. :daaa: :ieeee: После лалета, лилиуми, ириси, магнолии... :mrgreen: Ще чакаме снимки как камъните са станали алпинеум и как чимове правят място на цветя. :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман

Години: 74

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 9:27 pm

Още поне 5,6 години няма изгледи да разкарам тревата. Докато децата още ритат топки и се катерят по орехите, играят на криеница по храстите и си пълнят лятото надуваемите басейни където сварят повечето място ще е трева. То дворът е главно за тях китките са само допълнение, колкото да има с какво да се занимавам като съм там. :dovolen: Те и затова китките са сврени по кюшетата, за да оцелееят. Иначе биват надлежно стъпквани или късани за супа, манджи и други готварски начинания :dovolen: :dovolen: .
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот retaraa » Съб Апр 06, 2013 9:42 pm

Надин, много ми харесва :nod: Постигнала си идеалният вариант - хем градинка за децата, хем градинки и за теб. Убедена на съм, че децата ти са най-щастливи - играят на воля без никой да им се кара :D И по-често да показваш снимки :daaa:
за градинката на първата снимка - пробвала ли си винка? Лесно се хваща, бързо превзема площи и цъфти. моята драстично я намалих, но есента мога да ти изпратя ако искаш
Изображение
Аватар
retaraa
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот dal » Съб Апр 06, 2013 9:47 pm

мястото е с огромен потенциал , дори и без кардинални промени , а ако се направят целево - ще е рай!
когато решиш , тогава ще го направиш -докато не решиш , ще си е така и пак ще върши работа ;
не ти е додеял града достатъчно , вероятно ежедневието ти налага някои неща да не променяш и да ги приемаш , и сигурно не си ходите често....
не знам за розариума , но някой яко е садил в годините , и сади овощни дървета и сега -виждам млади фиданки и бъдещи още сенки
имах и все още имам този проблем с майка ми , трудно е , но няма да и отстъпя , защото боде като невидяла , купува и боде и то се лови , расте , ашладисва , калемосва , страшни са нещата :nod: но малко по малко отстъпва ....и то щото няма накъде вече ;
аз лично и 7 деца да имах , щях да им свия сърмите и да отвоювам територия , а не да се свирам под сенките с разни дребни фъстъци растения , дето се чуди живо ли е , умряло ли е , а аз да се чудя градина ли правя , или ръчкам клечоци

мразя сенките , под тях всичко е компромис , няма сила да ме спре да разчистя поне три дървета и да светне , ама не всеки смята подобен подход за реден ! обаче пък дуварите с камъни не ги пипай , страхотни са :D

по принцип предпочитам крутата промяна като нова платформа и да надграждам на разчистено , не умея да вая с години , не умея да хвърлям пари без да имам гаранция и перспектива как ще стане , кога ще стане , нямам търпение , нямам време , нямам нерви да гледам неоправено и да чакам търпеливо , и не твърдя че това е добре за мен....
мога да стискам палци и да пожелая успех , а съвети не мога да дам - ти си царицата на растенията за такива терени :dovolen:
Добре е че те познавам , защото нямаше да знам нищо за много интересни китки , от теб съм ги научила.... :tzvetentze:

винка мога да изпратя и аз , море е тук
dal
Наркоман

Мнениеот calico » Съб Апр 06, 2013 9:52 pm

Надин, много уютен двор, и хич не е селски даже. Изглежда много голям, може би заради тревата е толкова просторен. Много ме впечатли къщата, че е от кирпич. има вид на къща от приказките ,особено като я декорираш подходящо.

каменните стени и дувари са страхотни
изобщо прекрасно място
като нацъфтят разни работи да покажеш пак

а остинките до каменния дувар ли ще са?

мога да ти пратя някои неща за сянка - ажуга, винка, бадан, пахисандра
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот nadin » Съб Апр 06, 2013 10:17 pm

преди да почна да оправям сенчеста леха до камъните още от времето на дядо ми беше само смърчове и винка. И досега не мога да се отърва от нея вече 5 години :dovolen:.Така че мерси за винката ама си имам :lol:
Честно да си призная и на мен тревата ми харесва. Има въздух и простор някак си. Тия равни места по полетата като напече лятото слънцето ако няма дебела сянка и трева не може да се диша. Тя калико ги знае тези работи затова и не сече орехите. :D Тяхната сянка ни спасява лятото. Много от нещата са малки и неоправени щото непрекъснато ги местя нагоре надолу докато им намеря мястото. Мисля че след две три години живот и здраве ще има малко по-завършен вид. И зида трябва да се оправи че всяка зима се моля да не се срути върху цветята. Ама полека лека, аз така си релаксирам като чопля по градината. Мен ме кефят индивидуалните цветя,а не толкоз общия вид на градината. Обичам да си ги отглеждам от семки :D
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот tsvetina » Съб Апр 06, 2013 10:21 pm

Nadin, хубаво местенце си имаш, изглежда прохладно и свежо! А още по-хубаво е, че децата има къде да играят на воля :tzvetentze: Ти не спирай да чертаеш планове и се радвай на малчуганите и техните малки бели :tzvetentze:
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 42

Мнениеот dal » Съб Апр 06, 2013 10:25 pm

то и в това си има чар , да го гледаш от семенце , да расте , да цъфне и голяма радост :nod:
заради това писах , че турбото не е нито най здравословният , нито най правилният непременно подход....
за мен тревата е бял лист , върху който пишем между две косенета и поливки
dal
Наркоман

Мнениеот Миша » Нед Апр 07, 2013 6:32 am

nadin написа:Още поне 5,6 години няма изгледи да разкарам тревата. Докато децата още ритат топки и се катерят по орехите, играят на криеница по храстите и си пълнят лятото надуваемите басейни където сварят повечето място ще е трева. То дворът е главно за тях китките са само допълнение, колкото да има с какво да се занимавам като съм там. :dovolen: Те и затова китките са сврени по кюшетата, за да оцелееят. Иначе биват надлежно стъпквани или късани за супа, манджи и други готварски начинания :dovolen: :dovolen: .

Надин,сякаш съм го писала аз преди доста години,когато децата бяха малки и се вихреха навсякъде,прекрасно време,не мислиш какво ще стъпчат,къде ще падне топката,важното е ожулените колене да са по-малко и щастието е пълно .Но бих те посъветвала някъде из тревата да засадиш/засееш билки-мащерка,риган,еньовче,особено мащерката ,толкова харесвам ,когато малките крачета тичат из такива поляни и въздухът ухае на мащерка .Тя издържа на суша,понася косене ,а и ще имаш страхотен чай за зимата,невероятно ароматен и особено полезен при гърлобол .

Много ми харесва градинката ти!такъв простор и свобода .И къщата -какви ли тайни би разказала,ако можехме да я чуем(пак заговори мойта романтична натура),старите къщи ми носят едно странно чувство на спокойствие и тайнственост ,сякаш някаква невидима древна сила е простряла майчински ръка за закрила и подкрепа .

Пожелавам ти да намериш най-екзотичните и необикновени семенца на цветенца за твоята градина,и да се радваш от сърце на чудото на раждането на новото цвете :tzvetentze:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Бъди здрав, Вальо!

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 46

Мнениеот galqdumanova » Нед Апр 07, 2013 6:54 pm

Красиво е Надин :tzvetentze: поне сама преценяваш кога, какво и как :daaa:
Аватар
galqdumanova
Баш кафе майстор

Години: 42

Мнениеот nadin » Нед Апр 07, 2013 7:10 pm

Благодаря ви за топлите думи. То и за това са градините да създават положителни емоции :tzeluvka:
Иначе за билките то аз си имам и билкова леха ама направо ме беше срам да я снимам толкова съм я занемарила :oops: :eeeh:
Там са ми многогодишните билки мащерка , риган, каловфер, кориандър, естрагон , киселец, луци чесъни и магданоз, копър и босилек.
Дано рази година ми остане време да я пооправя и оплевя преди плевелите окончателно да затрият билките. :nod:
Аватар
nadin
Чист кофеин

Следваща

Назад към Нашите албуми