Хибискуси - вкореняване на резници

Re: Хибискуси - вкореняване на резници

Мнениеот al.yank » Нед Сеп 12, 2010 10:35 pm

Джони,с на Саша Кьонига как върви хавата?Че да не свикне много на глезотии,после не мога го превъзпитам :mrgreen:
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
al.yank
Кафе машина

Години: 44

Мнениеот johnstalker » Нед Сеп 12, 2010 10:40 pm

al.yank написа:Джони,с на Саша Кьонига как върви хавата?Че да не свикне много на глезотии,после не мога го превъзпитам :mrgreen:

Вкоренен е вече :) Даже е преместен в субстрат ;)
Аватар
johnstalker
Наркоман

Години: 47

Мнениеот greeneyed » Пон Сеп 13, 2010 1:56 pm

Изцяло поддържам аргументите на Блу за предимствата на размножаване на хибискуси чрез присаждане на подложка. Единственият недостатък на този метод е необходимостта от подложки :mrgreen: - искат време , за да станат годни за употреба. Струва си човек да бъде по-упорит и да се научи. Иначе и аз вкоренявам резници и бих искала да обсъдим на Джони метода. Къде е този нагревател, не го виждам? Не е ли по-добре да сложиш камъчета на дъното и да ги покриеш с вода? И лумин. лампа не виждам, има една с нажежаема спирала, да не би тя да е нагревателния елемент в установката ти? Всъщност от сега нататък в условията на намаляващ ден, когато растенията се подготвят за покой, ако няма регулирано отопление и осветление, шансовете резниците да се вкоренят е нищожна. :hmmm:
Аватар
greeneyed
Кафе машина

Мнениеот johnstalker » Пон Сеп 13, 2010 3:13 pm

greeneyed написа:Изцяло поддържам аргументите на Блу за предимствата на размножаване на хибискуси чрез присаждане на подложка. Единственият недостатък на този метод е необходимостта от подложки :mrgreen: - искат време , за да станат годни за употреба. Струва си човек да бъде по-упорит и да се научи. Иначе и аз вкоренявам резници и бих искала да обсъдим на Джони метода. Къде е този нагревател, не го виждам? Не е ли по-добре да сложиш камъчета на дъното и да ги покриеш с вода? И лумин. лампа не виждам, има една с нажежаема спирала, да не би тя да е нагревателния елемент в установката ти? Всъщност от сега нататък в условията на намаляващ ден, когато растенията се подготвят за покой, ако няма регулирано отопление и осветление, шансовете резниците да се вкоренят е нищожна. :hmmm:

Нагревателчето е за аквариум 75 вата легнало във водата, на задния край на акварЮма. Лампата е енергоспестеяма 4200 келвина, не е с нажежаема жичка, Камъчетата по дъното са излишни и биха втвърдили водата (все още незнам перлита как и на къде я променя). Лампата е закачена на реле за време и свети по 12 часа на ден, Може да се регулира времто на светене. Треморелето не се изключва от мрежата, Всичко е просто и сигурно. Температурта варира в границите на 1 градус и можеш да я регулираш в рамките на 20-32 градуса. Като кинти, всичко излиза към 25-30 лева, механичните релета за време са по ефтини и лесни за настройка.
Предвиждам довечера да започна да пускам денем и СО2, да видя дали ще има ефект. :D
Аватар
johnstalker
Наркоман

Мнениеот lila » Пон Сеп 13, 2010 3:21 pm

Момче, яко се забавляваш :syes:
Не знам дали някой ти благодари че споделяш :tzvetentze: Благодаря :nod:
lila
Чист кофеин

Години: 96

Мнениеот dal » Пон Сеп 13, 2010 3:29 pm

и аз му благодаря
що опит ще натрупа , що нещо що шума окоренена , мани ми като зацъфтят какво ще е :D :daaa:
http://dalya.snimka.bg/?user,albumsвсички албуми
препоръчани сайтове на приятел :
http://cvete.eu/
http://spravedlivost.eu/
http://margaritaflowers.eu/
dal
Наркоман

Мнениеот greeneyed » Пон Сеп 13, 2010 3:35 pm

На първа страница Блу е поместила такъв начин на вкореняване на австралиец- с вода в аквариум и австралийско слънце. Никъде не се споменава вкоренител, макар, че ако се сложи, няма да навреди. Чудя се , дали да не се пробвам? :hmmm: В началото на лятото успях да вкореня 4 от 5 , ама сега е почти есен. И редовното проветряване е важно, дали ще ми стигне търпилото? :snif:
Аватар
greeneyed
Кафе машина

Мнениеот johnstalker » Пон Сеп 13, 2010 7:43 pm

greeneyed написа:На първа страница Блу е поместила такъв начин на вкореняване на австралиец- с вода в аквариум и австралийско слънце. Никъде не се споменава вкоренител, макар, че ако се сложи, няма да навреди. Чудя се , дали да не се пробвам? :hmmm: В началото на лятото успях да вкореня 4 от 5 , ама сега е почти есен. И редовното проветряване е важно, дали ще ми стигне търпилото? :snif:

От направените изводи до тук стигнах до заключението, че наличието на торф в перлита намалява вероятността за вкореняване. Последните резници, около 10 боднах в смес на перлит и торфопочвена смеска. Някъде след седмица се усъмних, че е започнало гниене, и измъкнах един резник за проверка, - беше почнал да загнива. Веднага измъкнах всички те и след подрязване, защото още три бяха започнали да се разлагат го пресадих в перлит. От тогава минаха повече от седмица и за сега всичко си изглежда нормално.
Имам подозрение, че перлитът увеличава карбонатната твърдост на водата но още не съм 100% сигурен. Вчера за трети път след измерване на киселинноста съм сигурен, че той е неутрален, защото не я променя. Водата която използвам за вкореняване е с pH 7.5, което ме кара да мисля, че хибитата по-лесно се вкореняват при леко алкална среда. За сравнение, водата кoqто успях да изцедя от една кофичка с торф и перлит показа pH 5.5. Ето защо аз и занапред ще продължа да използвам само чист перлит.
Аватар
johnstalker
Наркоман

Мнениеот mucunka » Пон Сеп 13, 2010 8:04 pm

Джони,аз също забелязах,че само в перлит е по-успешно и по-бързо,няма и гниене,за разлика от сместа с торф.Сега вкоренявам няколко маркови,да видя какво ще стане.Вече минаха 3 седмици и са ококорени,имат нови листа,дават и много топло време...
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
Аватар
mucunka
Баш кафе майстор

Години: 51

Мнениеот цеци » Пон Сеп 13, 2010 8:06 pm

Можеш да пробваш/без друго си започнал/ да дезинфекцираш резниците преди да ги бучиш в перлита.Против загниване ползвай белина 1:10,водороден прекис или бледорозов разтвор на калиев перманганат.Мнението е на Charles Black,от когото доставяхме скоро-Hidden Valley Hibiscus,а перманганата е мое лично мнение :lol: :lol: :lol:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
цеци
Кафевар/ка/

Мнениеот johnstalker » Пон Сеп 13, 2010 8:10 pm

Аз ги облизвам, не се майтапя. :daaa: Но, не целите де, а само 1-2 см отдолу, за да полепне вкоренител. Иначе предварителна обработка до сега не съм правил. Колко време се киснат?
Аватар
johnstalker
Наркоман

Мнениеот dora » Пон Сеп 13, 2010 8:13 pm

Ще спамя :oops:
Тук от палци се забременява , а от плюнка се вкоренява така ли :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Не се сдържах , :lol: :lol: :lol:
Джони твоите да не цъфнат с очички :hihihi:Да се знае от сега искам от близаните :oops:
“Че съм умен – умен съм, но защо съм толкова красив?! Сигурно, защото съм скромен, а скромността краси човека.”
Аватар
dora
Кафе машина

Години: 44

Мнениеот johnstalker » Пон Сеп 13, 2010 8:16 pm

mucunka написа:Джони,аз също забелязах,че само в перлит е по-успешно и по-бързо,няма и гниене,за разлика от сместа с торф.Сега вкоренявам няколко маркови,да видя какво ще стане.Вече минаха 3 седмици и са ококорени,имат нови листа,дават и много топло време...

За по-бързо не съм сигурен, но определено е по-успешно. За моя малък опит до сега не съм имал загниване в перлит, което ще рече 100% вкореняемост. :D Лятото определено е по-благоприятно за този процес. :daaa:
Аватар
johnstalker
Наркоман

Мнениеот johnstalker » Пон Сеп 13, 2010 8:19 pm

dora написа:Ще спамя :oops:
Тук от палци се забременява , а от плюнка се вкоренява така ли :hmmm: :hmmm: :hmmm:
Джони твоите да не цъфнат с очички :hihihi:Да се знае от сега искам от близаните :oops:

Абе требе да си табиетлия и кадемлия, май... :)
Аватар
johnstalker
Наркоман

Мнениеот цеци » Пон Сеп 13, 2010 8:54 pm

johnstalker написа: Колко време се киснат?

С белината -около 1-2 минути.Сигурно и с другото е така :hmmm:
dora написа:Ще спамя :oops:

:lol: :lol: :lol:
Животът е трагедия за чувстващите и комедия за мислещите.Хораций
Аватар
цеци
Кафевар/ка/

ПредишнаСледваща

Назад към Хибискуси