Има ли рози, има и проблеми

Re: Има ли рози, има и проблеми

Мнениеот hrissi2009 » Сря Апр 19, 2017 6:26 pm

GIOIA(Джоя) написа:След градушка се пръска с фунгицид,съдържащ мед-Шампион,Фунгуран и листна тор.

Благодаря Gioia, а мога ли да смеся листен тор заедно с някой от двата препарата?
hrissi2009
Кафевар/ка/

Мнениеот miltonia » Сря Апр 19, 2017 10:25 pm

Ох, розари, помагайте, че май няма да я бъде моята новопосадена розена градинка. :cry: Вчера след дъжда отидох да си погледна розите и видях една малка зелена гъсеничка да си вечеря с листенцата на Лавендъра, напръсках панически с Талстар, само това имах останало. Беше станало вече тъмно и не видях има ли други поражения, затова днес след работа направих по-обстоен оглед. Повечето ми рози са нападнати от едни малки бели ларви, забити в стеблото откъм нарастващия край, на някои под цветните пъпки, на други бяха направили вече малко тунелче и си бяха съвсем живи, препарата не им е подействал. :evil: На Розариума откъснах и смачках поне 4/5 от пъпките, а тъкмо беше облякъл половината арка, хоризонтирах го и беше напускал маса пъпки. Това стъблопробивач ли е? Никога до сега не съм имала такова животно. Откъснах връхчетата до здраво стъбло, смачках ги и ги изхвърлих, а след това какво да правя? С какво да пръскам? И защо тази гад има вкус само към класни рози, от кауфландските ми минита няма нито едно засегнато! :x
miltonia
Виенско кафе

Години: 57

Мнениеот Asarina » Сря Апр 19, 2017 10:30 pm

В основата на пъпките си е пъпкопробивач! През миналата година пръсках с Дантоп.
Аватар
Asarina
Кафе машина

Години: 63

Мнениеот GIOIA(Джоя) » Сря Апр 19, 2017 10:31 pm

hrissi2009 написа:
GIOIA(Джоя) написа:След градушка се пръска с фунгицид,съдържащ мед-Шампион,Фунгуран и листна тор.

Благодаря Gioia, а мога ли да смеся листен тор заедно с някой от двата препарата?

Може + течен сапун за прилепител.
Аватар
GIOIA(Джоя)
Баш кафе майстор

Мнениеот ToBo » Сря Апр 19, 2017 10:32 pm

Милтония, купи Биокил и напръскай с него направо извършителите :nod: Трепе всякакви студенокръвни (включително и охлюви, виждала съм). Ще спаси положението временно, за да излекува теб, а не розите, докато разбереш с какво си имаш работа :tzeluvka: После вече ще разучаваш какво да правиш :dovolen:
Никога не е късно да засадиш клематис...
Аватар
ToBo
Чист кофеин

Мнениеот miltonia » Сря Апр 19, 2017 10:47 pm

Тово, тези ларви са в стъблото, ако не беше почернялото около цветните пъпки на Розариума, нямаше изобщо да ги забележа. Другото, което ми направи впечатление, е, че в основата на листната дръжка има кръгла подутина под ципата, която при смачкване е течна, вероятно яйца или малки ларви. :hmmm: А за излекуването ми - няма начин, в шок съм! :ufff: Толкова ги мечтах тези рози! И най ме е яд, че някои от резниците, които ми подарихте, изглеждат засегнати, а на тях най-много държа, дано да оцелеят! :stiskam:
miltonia
Виенско кафе

Мнениеот Daniela Pargu » Сря Апр 19, 2017 10:55 pm

Аз да питам като новак - пъпкопробивачът не е ли бръмбарче?Тези ларви- те ли правят проблема или възрастното насекомо :hmmm:
Аватар
Daniela Pargu
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот ToBo » Сря Апр 19, 2017 11:52 pm

Милтония, няма място за шок :nod: Най-много да отложиш във времето изобилието на градината :nod: Това са просто китки :dovolen: Има толкова по-важни неща, свързани с живи хора :dovolen:
Щом са вътре, ти трябва системен препарат. Обаче е добре да се знае с какво се бориш. За стъблопобивача Децис действа гарантирано, но не знаеш дали е той :hmmm: Аз съм много резервирана към химията като цяло. Не пръскам никога превантивно. Действам на принципа, че и хората не пият лекарства, когато са здрави :lol: В твоя случай трябва да изясниш с какво си имаш работа, за да знаеш какво да приложиш, а не да стреляш напосоки.
На мен не ми е познато това, което описваш. Може до утре да се включи някой, който знае - Миша е специалист :nod:
Аватар
ToBo
Чист кофеин

Мнениеот ToBo » Сря Апр 19, 2017 11:56 pm

Червеното бръмбарче е пробивачът
Изображение
Аватар
ToBo
Чист кофеин

Мнениеот miltonia » Чет Апр 20, 2017 12:52 am

Благодаря ти,Тово, за подкрепата! :tzeluvka: Досега се рових, четох, видях снимка на Asarina на стъблопробивач, той е. Въпросът е с какво да пръскам- Децис, Актара или нещо друго? :hmmm: Моля който има опит да ми каже кое е по-ефективно?

Милтония, няма място за шок :nod: Най-много да отложиш във времето изобилието на градината :nod: Това са просто китки :dovolen: Има толкова по-важни неща, свързани с живи хора :dovolen:

Абсолютно права си, и го виждам това всеки ден! Но съм "шокирано" изненадана откъде се появи този пробивач, павликенските чаени хибриди, които махнах есента, нямаха такива зарази, наистина има изискан вкус тази гадина. :svekurva: :mrgreen:
miltonia
Виенско кафе

Мнениеот GIOIA(Джоя) » Чет Апр 20, 2017 1:38 am

Милтония,избери си препарат от тук

https://www.google.bg/url?sa=t&source=w ... KUY7emocSg
Аватар
GIOIA(Джоя)
Баш кафе майстор

Мнениеот miltonia » Чет Апр 20, 2017 2:04 am

Благодаря, Джоя, много полезна информация за новаци- розари като мен! :tzeluvka:
miltonia
Виенско кафе

Мнениеот nadin » Чет Апр 20, 2017 8:36 am

ToBo написа:Червеното бръмбарче е пробивачът
Изображение

Това бръмбарче е розов хоботник ( пъпкопробивач). Той не прави тунели в стеблото, а прегризва дръжката непосредствено под пъпките още преди да се отворят и те клюмват . По това ще познаете че имате хоботници. А пробивачът е оса която снася яйца под първите листа и после ларвата се вгризва в стеблото.
Аватар
nadin
Чист кофеин

Мнениеот ToBo » Чет Апр 20, 2017 9:20 am

Не са ли негови ларвите?
Аватар
ToBo
Чист кофеин

Мнениеот forski » Чет Апр 20, 2017 9:22 am

Аз правя следното и за сега нямам проблеми с розите, като пръскам овошките, накрая минавам и опръсквам всички рози. По-принцип комбинацията в препаратите винаги е фунгицид+инсектицид така че нито мана ги мори нито бабалюгите ги тормозят.
Тhink positiv!
forski
Kафенце

Години: 37

ПредишнаСледваща

Назад към Рози и клематиси