Иглолистни дървета и храсти

Re: Иглолистни дървета и храсти

Мнениеот dolli » Вто Фев 01, 2011 6:23 pm

Псевдо кипарисите или още ги наричат хемеципарис са си такива несгодни - и аз има от синкавите - ами капризничат и това си е. При мен почвата е с алкална реакция, водата е варовита, жегите са големи. През зимата се налага да ги обвивам с рогозки или стари черги, защото не деянат много на сух студ. Още някоя година ще ги изтърпя и сигурно ще заминат в контейнера. Източна туя при мен расте без особени капризи засега. Може би и при теб ще е така :hmmm: Сребристите смърчове също не са придирчиви към условията на отглеждане, искат само повече слънце, но са скъпички растения. С обикновен смърч, дори не пробвай - това било голяма примадона за полски условия, добре ми говореше лесоинженера в разсадника, когато го купувах, ама кой да чуе.
dolli
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот rumivarna » Сря Фев 02, 2011 9:45 am

Доли, благодаря за инфото :liubov2: Ами щом при теб туята върви на почва с алкална р-я и при мен сигурно ще расте :P Туя си засяха съседите покрай оградата, но цяла година не е пораснала особено.Може би е от разсада :hmmm: Техния бе доста хилав. Знам, че туята коркото повече я режеш, повече расте.Но аз не искам да я оформям ката стена.Искам да стане като дърво.ИзображениеКато тези от снимката. Двата псевдокипариса са от двете страви на една площадка. Ако ги разкарам и сложа там две туи дали ще мога да ги моделирам да растат нагоре, а да не се перят настрани.
Твоите как са оформени?Как ги подържаш? :tzvetentze:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums
Аватар
rumivarna
Кафе машина

Мнениеот ljuboznatelna » Сря Фев 02, 2011 10:02 am

Ето ти една подходяща туя, която не се налага да постригваш:
Thuja occidentalis 'Fastigiata'

Изображение

Стига до 12м височина, прираст около 30см за година, расте на слънце и полусянка, няма претенции към почвата, стига да получава достатъчно влага.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Години: 44

Мнениеот dolli » Сря Фев 02, 2011 10:39 am

За това каква форма ще придобие туята има значение и сорта. Има някои, които са с подтиснат растеж - обикновено в името има думичката "Nana". Аз се сдобих с едни, които за две години и половина порастнаха с 1,50 м. :shock: , в същото време на ширина не растат особено. Това, което Люб ти е показала е западна туя - също бързорастящо, некапризно, но става доста по-голяма от източната. В разсадниците ще те ориентират най-добре за сортовите характеристики. Първите две години след засаждането е добре да се поливат редовно, после - от време на време.

И друго се сетих за хемекипарисите - ако са облещени на много силно слънце лятото също пожълтяват, може и да не е само заради Рh -то на почвата жълтеенето при теб.
И още нещо - прегледай под лупа жълтеещите клонки - ако забележиш едни подобни на дребни бели люспици - това е паразит, нещо от рода на щит. въшка е, обаче налита на иглолистни - най-вече хемекипариси и юниперуси. Това нещо почти ми унищожи един юниперус "Сабина", напролет трябва пръскане с по-силен инсектицид.
dolli
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот rumivarna » Сря Фев 02, 2011 10:54 am

Момечета, благодаря ви :liubov: :tzvetentze: Доли, обезателно ще инспектирам за паразити!Но , наистина съм ги облещила на слънце. Аз съм виждала и другаде на слънце посати кипариси-я вижте из Гърция, Корсика, а как си растат само :nod: Ще се взема тази пролет дву туи и ще сменя нежелаещите да растат при мен с тях. Сега ще поогледам да избера вид туя :ieeee:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
Аватар
rumivarna
Кафе машина

Мнениеот naa » Сря Фев 02, 2011 11:00 am

rumivarna, ако насадиш бордюр от лавандула в подножието на каквото и да било, няма да имаш паразити.

Т.е. един нисък бордюр точно до туите ще ти спести грижи, пръскане, време и т.н.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 52

Мнениеот rumivarna » Сря Фев 02, 2011 11:04 am

Аз имам 4 лавандули в близост. Не съм сигурна дали изобщо проблема в моите псевдокипариси е в паразитите. По скоро мисля, че условията които им предлагам не са им подходящи-рН на почвата, изложение и т.н. :hmmmmmm:
Аватар
rumivarna
Кафе машина

Мнениеот ljuboznatelna » Сря Фев 02, 2011 11:30 am

Може би с обикновения кипарис няма да имаш проблеми, той нали си е характерен за средиземноморския климат. В Пловдив се чувства прекрасно, нищо не му е измръзвало досега.
http://www.google.bg/images?hl=bg&q=Cup ... 72&bih=857

При мен с добро поливане и тор расте с по 50-60см на година. Виждала съм да продават двуметрови на цена 35-40лв, но според мен по-лесно се прихващат по-малки растения. Погледнах листата на Козарови - предлагат двуметров за 25лв.
http://www.kozarovi.com/Katalog/iglolis ... kYUE&hl=en
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот Di_Va » Сря Фев 02, 2011 8:40 pm

Ljuboznatelna, много те моля, пиши точно кой вид са твоите бързорастящи кипариси и от къде в Пловдив или около него ги купи, че ще засаждам "зелена" ограда, която искам да порасте много бързо - да прикрие един "пейзаж".
Di_Va
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот ljuboznatelna » Чет Фев 03, 2011 10:45 am

Те по принцип не са чак толкова бързорастящи, но ние не жалим тор и вода :dovolen: Вида им е като на първия линк - Cupressus sempervirens . И тъй като са купени 80 сантиметрови, целта е да подминат трите метра бързо, за да имат фасон. По този начин обаче растат по-рехави и аз стрижа с ножицата да сгъстят. И стеблото им остава по-тънко, което позволява на вятъра да си ги мята, та най-стария ми е вързан и за една колона, за да расте прав.
Тези са купени от малки градински центрове из Пловдив, за по 16-17лв,единия е на 4ти километър, видях на Агра в Панаира пловдивска фирма да продава в контейнер двуметровите. Офертата на Козарови е добра, но можеш да се поразтърсиш и в други разсадници.
Кипарисите не издържали тежка зима, садяли се на завет, по възможност на южна стена. В Пловдив засега оцеляват.
Ние се стараем да постигнем бърз първоначален растеж с всички храсти и дървета, имаме източни туи, които са дали почти същия прираст,с такива темпове расте и аризонския кипарис, бреза, която пък от 80см след три лета е вече 5м., но за да не те заблудя , ще кажа, че другата ми бреза, на друго място, е и някакъв друг вид като че ли, и не расте с тези темпове. Значи всичко зависи от вида на растението, възрастта му, важна е и почвата му, но от голямо значение е поливането и торенето. Смърчовете ми няма как да пораснат с повече от 30см за година, защото толкова им е клончето.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот Di_Va » Чет Фев 03, 2011 2:33 pm

Благодаря за изчерпателния отговор, ще търся из градинските центрове - сега трябва да започнат масово предлагане на всякакви растения, все пак иде пролет. На мен ми се ще хем бързо да се получи тази ограда, хем да е гъста, хем и да не купувам много скъпи т.е.много големи растения, а тези неща са взаимно изключващи се, така че ще заложа на средна цена и размер и после ще торим, поливаме и подстригваме. За туите бях чела някъде следния израз "три пъти режи - един път мисли" явно подрязването им се отразява благоприятно. И понеже, ще трябва да покрия около 20 метра, значи ще ми трябват около 20 растения, засадени на метър разстояние, за да имат възможност да растат и настрани.
Di_Va
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Веско6969 » Чет Фев 03, 2011 2:40 pm

Di_Va написа: За туите бях чела някъде следния израз "три пъти режи - един път мисли" явно подрязването им се отразява благоприятно.

Като си вземеш туя ,без значение каква ....НИКОГА не прави такова рязане .
...луд умора нема...
Аватар
Веско6969
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот dolli » Чет Фев 03, 2011 2:49 pm

Di_Va, от озеленителските фирми много препоръчват Кипарис "Лейланди"
Изображение

Дават го като много бързо растящ и много подходящ за живи плетове. Единствен недостатък, мисля, че ако си в по-студената половина на страната има опасност от частични измръзвания. Но, ако не се лъжа, ти си в Пловдив, така че не би трябвало да имаш проблеми. Има го и във варианти със златисто-жълти връхчета - мисля че формата е "...golden ... нещо си".
Последна промяна dolli на Чет Фев 03, 2011 2:53 pm, променена общо 1 път
dolli
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот Di_Va » Чет Фев 03, 2011 2:52 pm

Не е ли по-рехав от туите този кипарис? Иначе дворът ни е в асеновградско в полето и през лятото си е доста топло.
Di_Va
Кафеджия/Кафеджийка

Мнениеот dolli » Чет Фев 03, 2011 2:55 pm

Сгъстява се чрез редовна резитба. За разлика от туите, тук можеш да режеш смело. Зимните студове са малко критични за него, не толкова летните горещини.
dolli
Кафеджия/Кафеджийка

ПредишнаСледваща

Назад към Градински цветя и растения